Pierwsze odwierty w poszukiwaniu łupków
W Rogitach pod Braniewem zostanie uruchomiona pierwsza w woj. warmińsko-mazurskim wieża wiertnicza, służąca do poszukiwania gazu łupkowego.
2011-12-14, 09:06
Posłuchaj
Rogity leżą tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Koszt odwiertu poszukiwawczego w tym rejonie firma ocenia na 8-12 mln dolarów. Prace przy odwiercie na głębokość 3 tys. m potrwają 50 dni. Na razie nie można określić rozległości złoża gazu. Poszukiwania gazu łupkowego w woj. warmińsko-mazurskim prowadzone są przez siedem firm, a Ministerstwo Środowiska wydało 12 koncesji na takie poszukiwania w powiatach: braniewskim, elbląskim, iławskim, ostródzkim, nowomiejskim, działdowskim, lidzbarskim i olsztyńskim.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Zdaniem Grzegorza Wróbla z Państwowego Instytutu Geologicznego, pokłady gazu łupkowego w Polsce mogą być bardzo obiecujące, ale z ostatecznymi szacunkami trzeba zaczekać. Wbrew obiegowym opiniom o niebezpiecznej dla środowiska technologii wydobycia gazu łupkowego, eksploatacja nie stanowi zagrożenia dla złóż wód podziemnych i lokalnych ekosystemów - dodaje Grzegorz Wróbel. Gaz łupkowy, jest takim samym paliwem, jakie wykorzystuje się w kuchenkach i piecykach gazowych.
IAR, sm
REKLAMA