ACTA. Protesty w całej Polsce. Zamieszki w Kielcach

2012-01-25, 23:00

ACTA. Protesty w całej Polsce. Zamieszki w Kielcach
. Foto: fot. PAP/Adam Warżawa

Środa minęła pod znakiem protestów przeciwko planom podpisania przez Polskę międzynarodowego porozumienia ACTA.

Polska podpisze w czwartek ACTA. Premier Donald Tusk upoważnił polską ambasador w Tokio do podpisania tego dokumentu.

Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu podrobionymi towarami od kilku dni wywołuje w Polsce sporo kontrowersji ze względu na zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej. Internauci obawiają się, że dokument ograniczy ich prawa obywatelskie i swobodę w internecie.

To dlatego zaatakowano rząd. Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA >>>

Jak polscy politycy głosowali ws. ACTA? Zobacz listę >>>


21.53

A tak wygląda teraz profil marszałek Ewy Kopacz:

/




21.47

/



21.45

Grzegorz Schetyna w programie Anity Werner powiedział, że środowe manifestacje internautów "to nie są masowe protesty". - Nie przeceniałbym tych wystąpień na ulicy - dodał. Warto spojrzeć na wiadomość - 19.40.

21.30

24 osoby zatrzymała policja w środę wieczorem w Kielcach po demonstracji ws. ACTA. Protest zakończył się blokadą skrzyżowania w centrum miasta i uszkodzeniem kilku samochodów. Jeden policjant trafił do szpitala.

21.15

/




21.00

/

Fot. screen z demotywatory.pl

20.45


Demonstracja
Demonstracja przeciwko podpisaniu przez polski rząd ACTA w Gorzowie Wielkopolskim. Fot. PAP/Lech Muszyński


20.40

A tymczasem:

/



20.30


/


20.08

Sikorski
o protestach: Nas to zaskoczyło. Sprawa przez wiele miesięcy się toczyła w sposób otwarty, w Komisji Europejskiej, w Parlamencie Europejskim, w radach UE, w rządzie, w konsultacjach... i nie budziło to kontrowersji. Gdy Olejnik zwróciła ministrowi uwagę, że organizacje zajmujące się prawami człowieka nie dostały tego dokumentu, Sikorski odpowiedział, że jak chciały - to mogły. (...) Dokument wisiał na stronach internetowych. Nie możemy tego każdemu przynieść tego na tacy.

20.05

Gościem Moniki Olejnik w programie "Kropka nad i" był szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. - Internet nie daje immunitetu na nawoływanie do nienawiści, na groźby karalne, czy na łamanie praw autorskich - powiedział.

19.45

/


19.40


/




19.35

Ponad 3 tys. osób, głównie młodych, protestowało koło Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przeciwko podpisaniu międzynarodowej umowy ACTA.

Czytaj więcej>>>

19.30

Przy pomniku Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu pojawiło się około tysiąc osób, które nie zgadzają się na wprowadzenie umowy międzynarodowej o przeciwdziałaniu piractwu.

Czytaj więcej>>>




19.20

Ponad 10 tys. osób wzięło udział w proteście przeciwko ACTA w Krakowie. Na Rynku Głównym organizatorzy zbierali głosy poparcia przeciwko podpisaniu międzynarodowej umowy.

Czytaj więcej>>>

19.15

We Wrocławiu przed urzędem wojewódzkim zebrało się ponad 5 tys. osób, głównie licealiści i studenci. Później przeszli na wrocławski Rynek. Po drodze zatrzymali się przed siedzibą Platformy Obywatelskiej, gdzie krzyczeli "Z nami nie wygracie".


19.10


Przed
Przed gdyńskim magistratem trwa protest internautów przeciwko podpisaniu przez polski rząd ACTA. Protestuje ok. 1,5 tys. osób. Fot. PAP/Adam Warżawa


19.00

/


18.43

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział, że porozumienie ACTA podpisały już "wszystkie kraje europejskie". Portal niezalezna.pl ustalił, że to nieprawda.

Czytaj wiecej>>>


18.25

Kielce:
organizatorzy protestu przeciwko podpisaniu przez rząd międzynarodowej umowy ACTA twierdzą, że nie mają nic wspólnego z chuligańskimi zamieszkami, do których doszł podczas protestu.

Czytaj więcej>>>

18.20

Kielce:
manifestacja skończyła się, jej uczestnicy się rozeszli.

18.15

Kielce:
młodzi ludzie zniszczyli znaki drogowe i samochody na skrzyżowaniu al. IX Wieków Kielc i Nowego Światu, w pobliżu kieleckiego urzędu wojewódzkiego.

/





Fot. PAP/Piotr Polak

18.05

PILNA!
Podczas manifestacji przeciwko ACTA w Kielcach doszło do zamieszek.

Czytaj więcej>>>




18.00

W Bydgoszczy demonstracja przeciwników podpisania umowy ACTA zgromadziła ponad 4 tysiące osób. Podczas manifestacji zbierano podpisy pod petycją do rządu.

17.50

 W manifestacji przeciwko podpisaniu umowy ACTA w centrum Katowic wzięło udział kilka tysięcy osób.

Czytaj więcej>>>

17.35

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które przyszły protestować przeciwko podpisaniu przez Polskę umowy ACTA. Demonstracja została przełożona na piątek, ponieważ organizatorzy nie uzyskali zgody na zgromadzenie. Osoby, które pojawiły się dziś, w większości nie wiedziały o zmianie terminu.

17.20

 Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się od rządu odpowiedzi ws. porozumienia dotyczącego zwalczania obrotu towarami podrobionymi ACTA (patrz: 16.25). Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapewnił, że prof. Irena Lipowicz otrzyma wszystkie wyjaśnienia.

Czytaj więcej>>>

17.00


Protest
Protest przeciwników podpisania przez polski rząd ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) przed gmachem świętokrzyskiego urzędu wojewódzkiego w Kielcach. Fot. PAP/Piotr Polak


16.40

W Sejmie na posiedzeniu połączonych komisji Unii Europejskiej, kultury i innowacyjności posłowie dyskutowali o ACTA. W obradach uczestniczyli między inni minister kultury Bogdan Zdrojewski i cyfryzacji Michał Boni.

16.25

Rzeczniczka Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz
zwróciła się do premiera Donalda Tuska z prośbą o wyjaśnienia, w jaki sposób podpisanie i ratyfikacja przez Polskę porozumienia ACTA wpłynie na prawa i wolności obywateli.

Czytaj więcej>>>

16.00

Informacja dla zainteresowanych:

/


15.47

"Prawa autorskie to wymysł cenzorów! W XVI-wiecznej Anglii autorzy nie byli zagrożeni przez pojawienie się prasy drukarskiej (pierwszej na świecie maszyny kopiującej). Wręcz przeciwnie. Była to dla nich wielka szansa na dotarcie ze swoimi dziełami do szerszej grupy odbiorców. To było zagrożenie dla rządu. Nowa technologia ułatwiała rozpowszechnianie dzieł "wywrotowych". Podobnie jak dziś Internet" - pisze na swoim blogu Robert Gwiazdowski.

15.25

Został powołany zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych
- powiedział rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.

Czytaj więcej>>>

15.00

Stowarzyszenie Autorów
i Wydawców "Polska Książka" w swoim stanowisku poparło podpisanie i ratyfikowanie przez Polskę porozumienia ACTA. "Powinno to nastąpić jako kolejny etap w rozwoju prawa własności intelektualnej - czytamy w piśmie.

Czytaj więcej>>>

14.30

Jak donosi portal Wiadomości24, Zbigniew Hołdys zamknął swój fanpage na Facebook-u: "Muszę odpoczac, posprzatac, przewietrzyc" - napisał muzyk na Twitterze.  Pojawiły się plotki, że artysta zamknął swoją stronę po ataku, jaki przypuścili na nią internauci niezadowoleni z wypowiedzi Hołdysa na temat ACTA.



14.10

ACTA to jest zamach, ale na złodziejstwo - mówi portalowi Fronda.pl wokalista Budki Suflera, Krzysztof Cugowski. - Obiema rękami jestem za podpisaniem ACTA - przekonuje.

Czytaj więcej>>>




13.51

Uwaga! Organizatorzy zapowiadanej dziś na serwisie Facebook warszawskiej manifestacji przeciw podpisaniu przez Polskę ACTA odwołali ją z powodów formalnych.

13.33

Minister cyfryzacji Michał Boni zapewnia, że w ciągu tygodnia wskaże, w jakich obszarach trzeba wzmocnić polskie prawa w związku z porozumieniem ACTA.

Czytaj więcej>>>

12.46

- Władze, które wpadają na takie pomysły są niebezpieczne i należy je obalić, bo nawet jeśli dziś powstrzyma się ACTA, to jutro oni wymyślą coś następnego - pisze Wojciech Cejrowski.

Czytaj więcej>>>

12.27

"Solidarność" wzywa rząd do zawieszenia decyzji w sprawie podpisania ACTA i żąda publicznej debaty nad treścią dokumentu. Stanowisko w tej sprawie przyjęła obradująca w Suchowoli na Podlasiu Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

12.03

Szefowa sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej uważa, że czas na merytoryczną dyskusję o ACTA już minął. Zdaniem Agnieszki Pomaskiej z Platformy Obywatelskiej, czas na to był sierpniu, kiedy komisja opiniowała dokument.

Czytaj więcej>>>

11.45

Krzysztof Bosak na Twitterze:

fot.
fot. Twitter

11.32

Solidarna Polska zapowiada, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do podpisania ACTA.

Czytaj więcej>>>

11.17

Rząd chciał ukryć prawdę o ACTA? Minister kultury i dziedzictwa narodowego odmówił ujawnienia dokumentów dotyczących ACTA już w maju 2010 roku.

Czytaj więcej>>>

11.03

W Sejmie w sprawie ACTA zbiorą się połączone komisje: do spraw Unii Europejskiej, Kultury i Środków przekazu oraz innowacyjności i nowoczesnych technologii.

10.49

Blog Marka Jurka zaatakowany?

/

10.36

Rzetelnych konsultacji społecznych w sprawie porozumienia ACTA domaga się Inicjatywa "Wolność dla Internetu". Pismo w tej sprawie do premiera przygotowała jedna z poznańskich kancelarii, którą Inicjatywa poprosiła o pomoc prawną.

10.16

Kolejny atak? Ktoś, podając się pod znaną grupę hakerów opublikował w internecie listę z blisko tysiącem numerów kont Gadu-Gadu wraz z hasłami dostępu.

Czytaj więcej>>>

09.59

Przypominamy to, co wczoraj działo się na ulicach Warszawy.

 

09.46

Sejm zgodził się na przerwę w obradach, po wniosku Solidarnej Polski, która chciała wpisania w porządek obrad informacji rządu w sprawie ACTA.

09.23

Poseł Witold Waszczykowski z PiS uważa, że premier nie musiał podpisywać międzynarodowej umowy ACTA dotyczącej walki z piractwem. Były wiceminister spraw zagranicznych ocenił w radiowej Trójce, że jeśli zapewnienia premiera o neutralności umowy dla polskiego prawodawstwa są prawdziwe, to powstaje pytanie, po co ją przyjmować.

Czytaj więcej>>>

09.11

Zbigniew Hołdys pisze na Twitterze (Przypomnijmy, że muzyk opowiedział się za ACTA):

fot.
fot. Twitter

08.57

- No więc dlaczego jestem przeciw skoro powinienem skakać z radości do nieba? Ano wyszło mi tej mojej biednej łepetynie, że od pieniędzy, które są zajebiście ważne - ważniejsza jest wolność - pisze na Facebooku Krzysztof "Grabaż" Grabowski.

08.35

- Piractwo w internecie nigdy całkiem nie zniknie, ale wiele osób chce płacić za ściągane z internetu pliki. Dowodem są usługi na telefony komórkowe lub serwisy typu iTunes - uważa bloger, twórca serwisu Antyweb.pl poświęconego tematyce internetowej Grzegorz Marczak.

08.19

- Prawa artystów wszyscy mają gdzieś. A ja jestem okradany! Dlatego w moim interesie jest ściganie piractwa - mówi w "Dzienniku Polskim" Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc.

Czytaj więcej>>>

08.03

Anonymouse informują na Twitterze o kolejnych atakach, tym razem jednak na Brazylię.

fot.
fot. Twitter

07.46

Przewodniczący klubu parlamentarnego PSL Jan Bury uważa, że w kwestii międzynarodowej umowy ACTA, po stronie rządu doszło do wielu zaniedbań.

Czytaj więcej>>>

07.33

- Czy mogę mieć pretensje do pielęgniarki, że ściąga moją płytę z internetu, skoro zarabia pięćset złotych? - Paweł Kukiz o ACTA.

Czytaj więcej>>>

07.15

W Łodzi pod Urzędem Wojewódzkim o godz. 18, odbędzie się protest przeciwko podpisaniu przez Polskę antypirackiej ustawy ACTA. Na Facebooku swoją obecność na pikiecie zapowiedziało już ok. 10 tys. osób.

Czytaj więcej>>>

06.57

Na profilu Anonymouse także kolejne apele wzywające do walki z ACTA.

fot.
fot. Twitter

06.39

Anonymouse w najnowszych wpisach na Twitterze apelują do Donalda Tuska, aby dał wolność swojemu narodowi.

06.31

Dziś grupa posłów z komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii zajmie się przygotowaniem projektu dezyderatu z apelem do rządu o odłożenie podpisania porozumienia ACTA.

Czytaj więcej>>>

06.14

Strona premier.gov.pl z problemami, ale jak na razie działa.

/

aj, kk

Polecane

Wróć do strony głównej