Jan Paweł II: Posypanie głów popiołem to apel o zmianę życia
Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy czas pokuty przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan - Wielkanocy.
2012-02-22, 11:08
Posłuchaj
W czytaniach liturgicznych Środy Popielcowej przewija się wezwanie do nawrócenia, to jest odejścia człowieka od zła i powrotu na drogę dobra. Nawiązując do słów z Pisma Świętego, papież Jan Paweł II mówił do rodaków w 2003 roku o potrzebie pojednania się z Bogiem, sobą samym i z braćmi.
Z inicjatywy papieża, Środa Popielcowa 2003 roku była dniem modlitwy w intencji pokoju na świecie. Jan Paweł II z zaangażowaniem apelował do rodaków, aby poprzez modlitwę i post uczestniczyli w misji dla pokoju.
Gest nawrócenia
Tradycyjnie podczas mszy w Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem i wypowiada słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
W homilii wygłoszonej w 2004 roku Jan Paweł II powiedział: - Posypanie głów popiołem to apel o zmianę życia. Chrześcijańska asceza, której jest wyrazem, pociąga za sobą nieuchronnie ofiary i wyrzeczenia.
REKLAMA
Czas pokuty i pojednania
- Przypadająca dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa jest jednocześnie początkiem Wielkiego Postu: czasu przygotowania do najważniejszych chrześcijańskich świąt - przypomina w rozmowie z IAR biskup Wojciech Polak. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski mówi, że każdy Wielki Post jest czasem przygotowania na Święta Paschalne, to znaczy na radość Zmartwychwstania i mamy w tym czasie przeżyć naszą zmianę postaw.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
REKLAMA
Papież Benedykt XVI w tegorocznym Orędziu na Wielki Post podkreśla, że chrześcijanin musi troszczyć się nie tylko o siebie, lecz również o bliźnich, wiedząc, że nasze losy są od siebie współzależne, tak w dobru, jak i w złu. - Zarówno grzech, jak i uczynki miłości mają też wymiar społeczny - zauważa Benedykt XVI.
mr
REKLAMA