Pytałeś rząd o ACTA? Zobacz odpowiedź

Dlaczego umowę przyjęto na spotkaniu komisji rybołówstwa? Kto właściwie ją negocjował? - takie pytania zadawaliście podczas debaty o ACTA. Co odpowiedział rząd?

2012-02-22, 12:50

Pytałeś rząd o ACTA? Zobacz odpowiedź

Ponad sześć tysięcy komentarzy, w tym tysiąc pytań zostawili w portalach społecznościowych i na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji internauci podczas debaty ws. ACTA, która 6 lutego odbyła się w Kancelarii Premiera i była transmitowana na żywo w sieci.

Pytania internautów podzielono tematycznie i przekazano właściwym resortom. W środę opublikowano odpowiedzi, których Udzieliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>


REKLAMA

Co po ACTA?

Część pytań dotyczyła ratyfikacji ACTA. "Czy poprzez kraj rozumie się tu Polskę, czy już UE? Czy jak ratyfikujemy ACTA to obejmie nas, gdy ratyfikuje ją UE?", "Czy jeśli nie ratyfikujemy ACTA, a zrobi to większość państw UE, będziemy zmuszeni unijnymi dyrektywami do zmiany prawa?" - zastanawiali się internauci.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada, że w przypadku umowy ACTA zdecydowana większość postanowień dotyczy obszarów należących do kompetencji Unii: "państwa członkowskie zachowują kompetencję w odniesieniu do nielicznych postanowień ACTA dotyczących dochodzenia i egzekwowania praw w postępowaniu karnym. Resort podkreślił, że taki podział kompetencji nie wpływa jednak na zasadę, zgodnie z którą umowa ACTA będzie mogła wejść w życie wyłącznie po jej ratyfikacji przez Unię i wszystkie państwa członkowskie, w zakresie przysługujących im kompetencji".

 

Musimy wdrażać?

Internauci zastanawiali się także, czy istnieje potencjalna możliwość niewdrożenia kontrowersyjnej umowy.

REKLAMA

"Rząd bierze pod uwagę możliwość wystąpienia do Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o ocenę zgodności umowy ACTA z traktatami UE. Decyzja w tej sprawie nie została jednak dotychczas podjęta" - zapewnił resort administracji.

Przyglądający się debacie internauci drążyli temat, zastanawiając się, jakie rozwiązania może wdrożyć Trybunał.

Zdaniem MSZ, w przypadku wątpliwości co do zgodności postanowień zawieranej przez UE umowy międzynarodowej z prawem pierwotnym UE - z traktatami, na podstawie których funkcjonuje Unia, w tym także z postanowieniami Karty Praw Podstawowych, rząd każdego państwa członkowskiego, jak również niektóre instytucje UE (Parlament Europejski, Rada lub Komisja) - mogą zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z prośbą o wydanie opinii w tej sprawie. Opinia Trybunału ma w każdej sytuacji charakter wiążący.

W przypadku negatywnej opinii Trybunału umowa nie będzie mogła zostać zawarta, chyba że sprzeczność pomiędzy postanowieniami umowy a prawem UE zostanie wyeliminowana w wyniku zmiany postanowień umowy lub odpowiednich przepisów prawa UE.

REKLAMA

Wszystkie odpowiedzi ministerstwa dostępne są na jego stronie internetowej.

IAR, wit

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej