Polskie serwery wspomogą naukowców z CERN

Europejska Organizacja Badań Jądrowych w Genewie zamówiła kolejne serwery do wspierania pracy Wielkiego Zderzacza Hadronów.

2012-03-13, 12:08

Polskie serwery wspomogą naukowców z CERN
Tunel, którym puszczono cząstki neutrino. Foto: Julian Herzog/Wikimedia commons

Posłuchaj

Dyrektor działu serwerów w firmie Action S.A. Stanisław Rejowski
+
Dodaj do playlisty

Tym razem do CERN powędrowało 1221 urządzeń polskiej produkcji. Obecnie w Szwajcarii pracują już 2353 serwery wyprodukowane nad Wisłą.

Dyrektor działu serwerów w firmie Action S.A. Stanisław Rejowski powiedział, że produkowane przez jego firmę serwery pomagają przeliczać dane zebrane przez Wielki Zderzacz Hadronów. Dlatego ich moc musi być bardzo duża. Łączna moc polskich serwerów to 210 bilionów działań matematycznych w ciągu sekundy.

Profesor Michał Turała z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN powiedział, że obecnie naukowcy z CERN skupiają się na potwierdzeniu istnienia bozony Higgsa, zwanego także "boską cząstką". To ostatnia hipotetyczna cząstka elementarna, której istnienia jak dotąd nie udało się potwierdzić eksperymentalnie. Według fizyków ma ona odpowiadać za istnienie masy. Jej zaobserwowanie pozwoliłoby znacznie lepiej zrozumieć, jak zbudowany jest nasz świat.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>

REKLAMA

Wielki Zderzacz Hadronów został uruchomiony we wrześniu 2008 roku działa on w ramach Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, w której skupionych jest dwadzieścia państw. Polska jest członkiem CERN od 1991 roku. Na stałe w organizacji pracuje około dwustu Polaków, głównie fizyków.
IAR, sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej