Sprawdzian szóstoklasisty 2012. Zobacz arkusze

Ponad 367 tysięcy uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej pisało dziś pierwszy w życiu poważny egzamin. Rozwiązywali test, który miał sprawdzić ich wiedzę nabytą przez sześć lat nauki.

2012-04-03, 12:25

Sprawdzian szóstoklasisty 2012. Zobacz arkusze

Posłuchaj

Relacja Kamila Szwarbuły (IAR): uczniowie po egzaminie
+
Dodaj do playlisty

Joanna Toczko, wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zapewniła w Programie I Polskiego Radia, że wynik sprawdzianu nie powinien mieć wpływu na przyjęcie do gimnazjum. Nie istnieje tez kategoria zdał - nie zdał. Każdy uczeń otrzymuje wynik ogólny oraz wyniki szczegółowe, czyli punktację, jaką uzyskał w poszczególnych grupach umiejętności.

>>> Arkusz egzaminacyjny dla uczniów bez dysfunkcji i uczniów z dysleksją rozwojową

>>> Arkusz egzaminacyjny dla uczniów słabo słyszących i uczniów niesłyszących

>>> Arkusz egzaminacyjny dla uczniów słabo widzących

REKLAMA

Zaznaczyła jednak, że przystąpienie do sprawdzianu szóstoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej i wykazuje wiedzę ucznia. To jedynie informacja dla niego i i jego rodziców, a także dla dotychczasowej szkoły i nauczycieli. - To nie jest wynik rekrutacyjny. I to za każdym razem bardzo mocno podkreślamy, by nie brać tych wyników do jakichkolwiek rankingów uczniów, bo to są rankingi metodologicznie nieuzasadnione - powiedziała Joanna Toczko.

Dwunastolatkowie z warszawskich szkół, pytani przez reportera Polskiego Radia, mówili najczęściej, że mimo to czują się trochę zestresowani. Wielu z nich w poniedziałek do późna powtarzało najważniejsze wzory z matematyki i fakty historyczne.

REKLAMA

Czytaj więcej o egzaminie >>>
Sprawdzian trwał 60 minut. Jeżeli wśród piszących byli uczniowie z różnymi dysfunkcjami, dyrektorzy mogli im wydłużyć czas pisanie nawet o 30 minut.

Sprawdzian szóstoklasisty 2012. Podstawowe informacje>>>
Sprawdzian szóstoklasisty 2012. Co powinien umieć uczeń>>>
Sprawdzian szóstoklasisty 2012. Przykładowe zadania>>>
Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy , co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie - zarówno uczniowie szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, jak i słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych ( wyjątki>>> ).
Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Uczniowie, którzy do sprawdzianu nie przystąpią w danym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystąpić do sprawdzianu w roku następnym.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Sprawdzianu nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne i nie powinien być podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek selekcji. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyników sprawdzianu musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeśli nie ukończył 16. roku życia.

Na sprawdzianie każdy uczeń otrzymuje taki sam zestaw zadań wraz z kartą odpowiedzi (zwany zestawem egzaminacyjnym). Propozycje zestawów do przeprowadzania sprawdzianu przygotowują okręgowe komisje egzaminacyjne, a o tym, który zestaw będą rozwiązywać uczniowie, decyduje dyrektor CKE. Przykładowe zestawy zadań zamieszczone są w Informatorach .

REKLAMA

CKE, IAR/ sm, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej