Sondaż CBOS: Polak katolik ale coraz rzadziej praktykujący
Zmniejsza się liczba osób regularnie uczęszczających do kościoła
2012-04-12, 18:19
Według marcowego badania "Zmiany w zakresie wiary i religijności Polaków po śmierci Jana Pawła II" nadal zdecydowana większość (93,1 proc.) Polaków uznaje się za katolików - wyznawcy innych religii to 1,8 proc. badanych. Przez ostatnie 7 lat wzrósł jednak odsetek osób, które zaliczają się do grona bezwyznaniowych, ateistów lub agnostyków (z 1,5 do 4,2 proc.).
Z deklaracji dotyczących praktyk religijnych wynika, że ponad połowa badanych (54 proc.) bierze w nich udział co najmniej raz w tygodniu, w tym 6 proc. praktykuje kilka razy w tygodniu. Niespełna co piąty dorosły Polak (18 proc.) praktykuje średnio jeden lub dwa razy w miesiącu, a tylko nieco większy odsetek (20 proc.) uczestniczy w nabożeństwach religijnych kilka razy w roku. Co dwunasty (8 proc.) w ogóle nie praktykuje.
CBOS zauważa jednak, że w ostatnich latach pojawił się minimalny trend spadkowy grupy regularnie praktykujących w porównaniu do osób praktykujących nie częściej niż raz lub dwa razy w miesiącu (liczba tych ostatnich z 34 proc. wzrosła do 38 proc.) oraz tych, którzy w ogóle nie praktykują (z 9 proc. do 11 proc.).
Jeszcze wyraźniej te spadki widać wśród najmłodszych ankietowanych. Od 2005 roku odsetek osób w wieku od 18 do 24 lat praktykujących religijnie co najmniej raz w tygodniu zmniejszył się łącznie o 7 punktów proc. (z 51 proc. do 44 proc.), istotnie wzrosła natomiast (o 5 punktów - z 10 do 15 proc.) liczba młodych, którzy według własnych deklaracji - w ogóle nie uczestniczą w kościelnych obrzędach.
Systematycznie spadki deklaracji regularnego uczęszczania na msze i nabożeństwa, CBOS odnotowało od 2005 roku również w przypadku osób najlepiej wykształconych (łącznie z 54 do 47 proc.). Podobnie jak w pozostałych omawianych grupach, również w przypadku osób z dyplomem wyższej uczelni nieznacznie wzrósł w ostatnich latach odsetek praktykujących nieregularnie i w ogóle nieuczestniczących w obrzędach religijnych (łącznie w latach 2005-2011 z 46 do 52 proc.).
Sondaż "Zmiany w zakresie wiary i religijności Polaków po śmierci Jana Pawła II" został przeprowadzony w dniach 8-14 marca tego roku na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
REKLAMA
dw
REKLAMA