Spór w Unii ws. przywrócenia kontroli granicznych

Paryż, wspierany przez Berlin uważa, że europejskie rządy powinny mieć możliwość samodzielnego przywracania kontroli na 30 dni, jeśli uznają, że zawodzi skuteczna ochrona unijnych granic.

2012-04-26, 17:11

Spór w Unii ws. przywrócenia kontroli granicznych

Posłuchaj

Relacja z Luksemburga Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

To był jeden z tematów spotkania w Luksemburgu ministrów spraw wewnętrznych 27 krajów.

Sprawa zamykania granic pojawiła się podczas prezydenckiej kampanii wyborczej we Francji. Dlatego na naradzie ministerialnej w Luksemburgu padały zarzuty o manipulacje i instrumentalne traktowanie Europy.

„Bawienie się sprawami swobodnego przepływu osób ze względu na bieżącą politykę jest bardzo niebezpieczne” - mówił po spotkaniu szef MSW Jacek Cichocki. Minister podkreślał, że decyzje w sprawie przywracania granic powinny być podejmowane tylko w przypadku zagrożeń. „Jeżeli mamy użyć ciężkiej artylerii jaką jest wprowadzenie kontroli to w sytuacjach szczególnych, gdzie naprawdę są poważne zagrożenia i musi się to odbywać w oparciu o określone kryteria” - dodał polski minister.

Wytłumaczeniem nie może więc być presja imigracyjna i unijne kraje nie powinny mieć swobody. „Uważamy, że Schengen trzeba bronić i zapewnić, że decyzje podejmowane są wspólnie, na poziomie europejskim” - podkreśliła komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem. Komisja Europejska dopuszcza możliwość samodzielnego wprowadzenia kontroli granicznych przez kraje strefy Schengen, ale tylko na 5 dni. Później powinny one prosić Brukselę o zgodę.

REKLAMA

W Unii Europejskiej trwają obecnie prace nad reformą Schengen. Podstawą do dyskusji do tej pory były propozycje Komisji z jesieni ubiegłego roku. Teraz swoje pomysły przedstawiła Francja i dała krajom członkowskim rok na porozumienie w tej sprawie w przeciwnym razie zagroziła wyjściem ze strefy Schengen.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mch

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej