more_horiz
Wiadomości

Pogrzeb Chrzanowskiego. "Był człowiekiem prawym"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 15:54
Rodzina, współpracownicy, prezydent i politycy pożegnali profesora Wiesława Chrzanowskiego.
Audio
Msza w kościele pw. św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach
Msza w kościele pw. św. Karola Boromeusza na warszawskich PowązkachFoto: PAP/Jacek Turczyk

Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie pochowano marszałka Sejmu pierwszej kadencji, Wiesława Chrzanowskiego. W pogrzebie wzięli udział między innymi: prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu, a także rodzina, przyjaciele i współpracownicy zmarłego.
- Panie profesorze, przekraczając próg wieczności trwale wchodzi pan do naszego polskiego panteonu. Trwale też pan pozostaje w naszych sercach. Pozostaje pan jako wzór wielkiego Polaka, gorącego patrioty, prawego człowieka. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, bo całym swoim ofiarnym i pracowitym życiem dobrze zasłużył się rodakom, Kościołowi i ojczyźnie - powiedział prezydent.
Według niego pokolenie Solidarności widziało w profesorze Chrzanowskim "jednego ze swoich ważnych politycznych i życiowych nauczycieli, nawet wtedy, gdy różniły ich poglądy i ideowe korzenie". - Nawet wtedy widzieliśmy w Wiesławie Chrzanowskim swoistą Arkę Przymierza między II RP, która go ukształtowała, a czasami naszej walki, naszej radości z budowy III RP - stwierdził Komorowski.
Zobacz serwis specjalny: WOLNA EUROPA>>>
"Nauczyciel kultury politycznej"
Były premier Tadeusz Mazowiecki powiedział, że profesor Chrzanowski był człowiekiem wyznającym zasadę, że w polityce ważna jest ideowość. - Dzisiaj nazwalibyśmy to przywiązaniem do wartości - powiedział Mazowiecki.
W opinii ministra finansów Jacka Rostowskiego, Wiesław Chrzanowski był człowiekiem stuprocentowo prawym. - To są ludzie, których pamiętamy nie tylko z podziwem, ale i z czułością - dodał.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz wspominając prof. Chrzanowskiego powiedziała, że był "mentorem ludzi z wartościami i nauczycielem kultury politycznej w każdej dobie sporów".
Doradca prezydenta, dawny działacz opozycji Henryk Wujec wspominał, że poznał Wiesława Chrzanowskiego w 1980 roku, w trakcie zakładania Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność". - Pomagał związkowi swą wiedzą prawniczą i doświadczeniem - powiedział Wujec i dodał, że Chrzanowski był ciepłym i bezpośrednim człowiekiem.

Mszy świętej w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i prymas senior kard. Józef Glemp. Metropolita warszawski podkreślił, że prof. Chrzanowski miłował nie słowem i językiem, ale czynem i prawdą.

Prof. Chrzanowskiego zmarł 29 kwietnia w Warszawie. Miał 89 lat. Trumnę z ciałem profesora złożono do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim. Wolą zmarłego było, by uczestnicy uroczystości żałobnych zamiast kwiatów przekazali datki na konto organizacji zajmujących się dożywianiem dzieci.
Wiesław Chrzanowski w serwisie specjalnym RADIA WOLNOŚCI>>>

Wiesław Chrzanowski, urodzony 20 grudnia 1923 roku, był profesorem nauk prawniczych, w przeszłości żołnierzem Armii Krajowej, później działaczem opozycji antykomunistycznej. Był marszałkiem i posłem na Sejm I kadencji, w 1991 r. został ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i prokuratorem generalnym.

Był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i pierwszym prezesem tej partii; odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego. Został również odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1993 r.). Był Honorowym Obywatelem Warszawy.

IAR/PAP, tj, kk

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także