Ilu Polaków przekazałoby 0,3 proc. podatku Kościołowi?
Prawie 60 procent Polaków opowiada się za umożliwieniem przekazania 0,3% podatku dochodowego na rzecz wybranego kościoła i za likwidacją Funduszu Kościelnego.
2012-05-11, 15:20
Posłuchaj
23 procent uczestników sondażu zdecydowanie popiera tę decyzję, a raczej "za" jest 34 procent. Jedynie 13 procent społeczeństwa jest zdecydowanie przeciwny likwidacji Funduszu Kościelnego jest. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej na temat finansowania Kościoła w Polsce.
Przeważająca część osób (48 procent) jest przeciwna finansowaniu przez państwo składek na ubezpieczenie społeczne dla księży, którzy nie mają umów o pracę. Co trzeci pytany jest za ich współfinansowaniem.
Okazuje się, że niewiele ponad połowę płatników PIT, byłoby skłonnych przekazać 0,3% swojego podatku na rzecz wybranego kościoła. Większość z nich zadeklarowała chęć wsparcia Kościoła katolickiego. Aż 42% respondentów nie chciałaby przekazywać swych pieniędzy na żaden kościół.
Ponad połowa Polaków uważa, że działalność Kościoła katolickiego w naszym kraju jest w głównej mierze finansowana z pieniędzy wiernych. Prawie dwie trzecie pytanych utrzymuje, że to właśnie przede wszystkim na wiernych powinien spoczywać ten obowiązek.
REKLAMA
Z badań wynika, że im wyższe wykształcenie i lepsza sytuacja materialna badanych, tym większe poparcie dla rządowej propozycji. Plan rozwiązania Funduszu Kościelnego znajduje poparcie w elektoratach wszystkich głównych partii politycznych, z wyjątkiem zwolenników PiS, których opinie w tej kwestii są ambiwalentne.
Większość Polaków (obecnie 60%) dobrze ocenia działalność Kościoła katolickiego jako instytucji życia publicznego. 61% badanych zgadza się z opinią, że jego działalność przynosi korzyści całemu społeczeństwu. Tylko 8 proc. Polaków skłonnych jest uznać działalność Kościoła za szkodliwą dla społeczeństwa.
Badanie przeprowadzono w dniach 12 - 18 kwietnia 2012 roku na liczącej 1018 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
***
REKLAMA
Kolejne spotkanie zespołów konkordatowych rządowego i kościelnego zakończyło się brakiem porozumienia. Rozmowy dotyczyły rządowej propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.
Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekonomicznych, zgodził się na przygotowanie umowy dotyczącej Funduszu Kościelnego, jak i na dokonanie jego bilansu. Kościół liczy jednak na zwiększenie odpisu podatkowego z 0,3 proc. na 1 proc.
- My jesteśmy gotowi skrócić okres przejściowy do minimum, gdyby odpis był wyższy, bo przewidujemy, że przy odpisie 0,3 proc. nie osiągniemy tego pułapu, który dawał Fundusz Kościelny - powiedział kard. Nycz.
Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, przyznał, że nadal w tej sprawie panuje rozbieżność.
REKLAMA
Rozmowy mają być kontynuowane. Ich kolejną turę zaplanowano na koniec maja.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
(pp)
REKLAMA
REKLAMA