Muzeum Narodowe otwiera podwoje

Po blisko rocznym remoncie warszawska placówka znów będzie dostępna dla zwiedzających. Otwarcie odbędzie się wieczorem, a udział weźmie w nim prezydent.

2012-05-17, 06:24

Muzeum Narodowe otwiera podwoje
Muzuem Narodowe. Foto: Wikipedia/CC/Muzuem Narodowe

Posłuchaj

Dyrektor muzeum Agnieszka Morawińska
+
Dodaj do playlisty

To będzie jednocześnie uroczysta inauguracja obchodów 150-lecia Muzeum Narodowego. Jego zbiory liczą ponad 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej. To jedno z największych i najstarszych muzeów w Polsce.
Obchody inauguracyjne potrwają trzy dni i zwieńczy je Noc Muzeów. Natomiast wystawy oraz inne wydarzenia związane z rocznicą potrwają do maja 2013.
Muzeum Narodowe zostało założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Gromadzi polskie zbiory narodowe z różnych epok, nawiązując do stanisławowskiej idei Museum Polonicum. Sukcesywnie powiększane dzięki darom i zakupom zbiory obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, ryciny, fotografie, tkaniny i stroje, przedmioty sztuki użytkowej oraz wzornictwo. Tutejszy zbiór numizmatów jest jednym z siedmiu najliczniejszych na świecie. Muzeum gromadzi także zbiory sztuki starożytnej - egipskiej, greckiej i rzymskiej; zbiory malarstwa polskiego od XIII wieku; a takce galerie malarstwa obcego - włoskiego, francuskiego, holenderskiego, niemieckiego i rosyjskiego oraz rzemiosła artystycznego.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe zajęło ważne miejsce w planach nowego państwa. Modernistyczny gmach wzniesiono w latach 1927-1938. Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Od połowy 2011 roku działa Cyfrowe Muzeum Narodowe. Aby obejrzeć jego zbiory nie trzeba już jechać do stolicy. Wystarczy komputer i dostęp do Internetu. Muzeum digitalizuje swoje zbiory od ponad 20 lat. Istniejąca baza danych liczy blisko 450 tysięcy opisów zabytków i ponad 1000 wizerunków cyfrowych. W Internecie można też obejrzeć muzealne animacje w systemie 3D. Dane z Cyfrowego Muzeum znalazły się także w portalu Europeana (www.europeana.eu), który daje dostęp do cyfrowych zbiorów wielu bibliotek, muzeów i archiwów z krajów Unii Europejskiej. Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do zwiedzenia swoich zbiorów na swoją stronę „cyfrowe.mnw.art.pl".

IAR/agkm

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej