Niemieccy spadkobiercy mają prawo do majątków

Sąd Najwyższy zdecydował, że potomkowie osób, które po wojnie zadeklarowały polską narodowość, zachowali prawa do majątków w Polsce mimo swojego wyjazdu do Niemiec i utraty polskiego obywatelstwa.

2012-06-29, 20:10

Niemieccy spadkobiercy mają prawo do majątków
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Przepis ustawy z 1961 r. ustawy o gospodarce terenami w miastach i osiedlach stanowił, że nieruchomości będące własnością osób, które najpierw zadeklarowały narodowość polską i uzyskały polskie obywatelstwo, przechodzą na własność państwa, jeżeli osoby te w związku z późniejszym wyjazdem z kraju utraciły polskie obywatelstwo. SN uznał, że przepis ten nie miał jednak zastosowania do spadkobierców osób, które w tym przepisie były wymienione.

O rozstrzygnięcie przez siedmiu sędziów SN problemu prawnego dotyczącego tej kategorii spadkobierców zwrócił się pierwszy prezes tego Sądu. Przypomniał, że osoby, które zadeklarowały po wojnie narodowość polską i do śmierci nie wyjechały z ziem zachodnich zachowały własność swego majątku. - Problem dotyczy spadkobierców, którzy odziedziczyli takie nieruchomości w Polsce, a następnie wyemigrowali w latach 1956-1984, tracąc obywatelstwo polskie - zaznaczono w pytaniu prawnym.

Zajmujący się tą problematyka mec. Lech Obara powiedział, że "jest wstrząśnięty" jeśli chodzi o skutki podjętej uchwały. "Uważam, że istotną wartością powinna być stabilizacja stosunków własnościowych na Ziemiach Odzyskanych i pewność obrotu prawnego" - zaznaczył. Dodał, że w jego ocenie po piątkowej uchwale może wzrosnąć liczba zgłaszanych roszczeń w sprawie nieruchomości - uchwała ta stanowić będzie bowiem dodatkowy argument i bodziec dla tych starań.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

REKLAMA

aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej