65 lat Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Placówkę powołano 2 lipca 1947 roku dla zachowania pamięci o największym nazistowskim obozie zagłady.

2012-07-02, 18:19

65 lat Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Brama obozu Auschwitz. Foto: angelo celedon AKA lito sheppard/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Piotr Cywiński, dyrektor muzeum (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Idea wyszła od więźniów. Muzeum objęło tereny dwóch byłych obozów koncentracyjnych: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, o powierzchni 191 hektarów. W 1979 roku na wniosek Polski tereny byłego obozu wpisano na listę dziedzictwa światowego UNESCO .

Do dziś muzeum odwiedziło ponad 30 milionów osób z około 100 krajów świata. Rekordowym pod względem frekwencji był rok 2011. Wówczas placówkę odwiedziło ponad 1,4 mln osób.

Jak mówi w rozmowie z Radiem Kraków doktor Piotr Cywiński, dyrektor muzeum - jednym z najważniejszych wyzwań stojących teraz przed muzeum jest znalezienie sposobu dotarcia do odwiedzających, którzy nie pamiętają wojny.

REKLAMA

/

Jubileuszowi towarzyszy wystawa fotografii, które przypominają wizyty osobistości świata polityki i religii w muzeum. Wśród nich są zdjęcia z pobytu Jana Pawła II, Benedykta XVI, Dalajlamy, George'a Busha, Fidela Castro.


Niemcy utworzyli obóz Auschwitz w 1940 roku jako więzienie dla Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, oraz Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej