Krewni ofiar zbrodni katyńskiej odwołali się od wyroku

Rodziny, wspierane przez polski rząd, chcą by 17 sędziów Wielkiej Izby Trybunału zbadało, czy Rosja rzetelnie prowadziła śledztwo katyńskie.

2012-07-04, 06:32

Krewni ofiar zbrodni katyńskiej odwołali się od wyroku
Katyń. Masowy grób – ekshumacja 1943 r.Foto: Wikipedia

Posłuchaj

Reprezentujący krewnych ofiar Ireneusz Kamiński (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Bliscy ofiar NKWD z 1940 roku zarzucają władzom Rosji, że nie dokonały należytej kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej, nie ustaliły jej sprawców i nie wyciągnęły wobec nich konsekwencji.
- Mamy mocne argumenty i chcemy przekonać strasburskich sędziów, że Europejski Trybunał Praw Człowieka może ocenić postępowanie Rosji w sprawie zbrodni katyńskiej po 5 maja 1998 roku, czyli po dacie, gdy Rosja przyjęła Europejską Konwencję Praw Człowieka - powiedział dr hab. Ireneusz Kamiński, który jest autorem argumentacji prawnej przedłożonej Trybunałowi i wspólnie z innymi prawnikami z Polski i Rosji reprezentuje krewnych ofiar Katynia.
Krewni ofiar zbrodni katyńskiej chcą, by Wielka Izba Trybunału oceniła, czy Rosja naruszyła art. 2 konwencji praw człowieka, który zakazuje nie tylko "umyślnego pozbawiania życia", ale także - co wynika z dotychczasowego orzecznictwa Trybunału - nakazuje przeprowadzenie skutecznego śledztwa w przypadku morderstwa. Ewentualny wyrok Wielkiej Izby strasburskiego Trybunału w tej sprawie będzie ostateczny.
Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
16 kwietnia 2012 roku Trybunał w pierwszej instancji w składzie siedmiu sędziów orzekł, że nie może ocenić rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej z lat 1990-2004, czego domagała się polska strona i tym samym wypowiedzieć się co do ewentualnego naruszenia art. 2 konwencji. Trybunał uzasadnił to m.in. tym, że Rosja przyjęła konwencję dopiero w 1998 roku, czyli osiem lat po rozpoczęciu śledztwa rosyjskiej prokuratury. (WYROK>>>)
- Będziemy przekonywać, że Trybunał może zbadać sprawę skuteczności rosyjskiego śledztwa katyńskiego, tym bardziej, że w tej części wyrok zapadł stosunkiem czterech głosów do trzech. Mamy zatem do czynienia z istotnym podziałem wśród sędziów - powiedział prawnik.
Trybunał w Strasburgu na wniosek skarżących odpowie najprawdopodobniej w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Rosyjskie śledztwo ws. zbrodni katyńskiej ostatecznie zostało umorzone we wrześniu 2004 roku. 
Wiosną 1940 roku ponad 21 tys. obywateli polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Radzieckiego zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze i Bykowni. Egzekucji ofiar, uznanych za "wrogów władzy sowieckiej” dokonała radziecka policja polityczna NKWD.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej