Arafat został otruty radioaktywnym polonem?

Informację podała telewizja Al Dżazira, powołując się na wyniki badań ubrań należących do zmarłego przed ośmioma laty palestyńskiego przywódcy.

2012-07-04, 13:40

Arafat został otruty radioaktywnym polonem?
Jaser Arafat. Foto: Hans Jørn Storgaard Andersen/Wikimedia Commons/CC

Badania przeprowadził Instytut Radiofizyki w Lozannie w Szwajcarii. Wykazały one podwyższony poziom radioaktywnego polonu 210. Pierwiastek ten jest silnie toksyczny. W 2006 roku posłużył do otrucia byłego agenta KGB, Aleksandra Litwinienki. O zbrodnię podejrzewano rosyjskie służby specjalne.
Jaser Arafat zmarł 12 października 2004 roku we francuskim szpitalu wojskowym, dokąd przewieziono go z powodu nieznanej choroby. Po ogłoszeniu wyników dziennikarskiego śledztwa Al Dżaziry wdowa po Arafacie, Suha, zażądała ekshumacji jego szczątków. Gdyby w kościach wykryto podwyższony poziom polonu, to byłoby kolejnym argumentem na rzecz hipotezy o otruciu.
Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas powiedział, że nie ma przeszkód dla ewentualnej ekshumacji. Wezwał też do zbadania sprawy śmierci Arafata przez zagranicznych ekspertów.
Jaser Arafat był jednym z najbardziej znanych polityków w świecie arabskim, przywódcą palestyńskim, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla (1994). Współzałożycielem, a później przywódcą największej palestyńskiej organizacji zbrojnej Al-Fatah. Był także jednym z założycieli, a od lutego 1969 roku przewodniczącym OWP.
W 1988 roku Arafat proklamował powstanie Niezależnego Państwa Palestyńskiego, a w 1989 roku w Tunisie został powołany na emigracyjnego prezydenta Palestyny. Podjął negocjacje pokojowe z Izraelem, które doprowadziły do zawarcia porozumienia 13 września 1993 roku w Waszyngtonie, o autonomii w Strefie Gazy i Jerychu. 20 stycznia 1996 roku zostały przeprowadzone wybory na terenach Autonomii Palestyńskiej. Została wybrana Rada Palestyńska, a Arafat został prezydentem.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, wikipedia, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej