Nowy najwyższy wieżowiec Europy jak miasteczko
Ma 95 pięter i 310 metrów wysokości. Zobacz jak powstawał najwyższy w Europie wieżowiec Shard London Bridge, zaprojektowany przez włoskiego architekta Renzo Piano.
2012-07-05, 10:15
Posłuchaj
Będzie najwyższym budynkiem na Starym Kontynencie do w 2014 roku, kiedy w Paryżu zostanie ukończona budowa Hermitage Plaza - dwóch bliźniaczych drapaczy chmur o wysokości 323 metrów. Wzniesiony w pobliżu London Bridge wieżowiec ma kształt wysmukłego, wydłużonego ostrosłupa, przypominającego iglicę wież kościelnych. Składa się ze szklanych płaszczyzn, które nachylają się ku sobie, jednak nie dotykają się na szczycie. Jest zwieńczony stalową iglicą, która mierzy 66 metrów wysokości.
Koszt budowy Shard London Bridge wyniósł 450 milionów funtów. Wieżowiec Shard ma charakter małego miasteczka, w którym zamieszka 8 tysięcy ludzi, stąd nacisk na jego wielofunkcyjność. Oprócz luksusowych mieszkań i 195-pokojowego hotelu Shangri-La, znajduje się w nim 50 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni biurowej. Dół budynku stanowi przedłużenie londyńskiej ulicy - na parterze zorganizowano publiczny plac z kawiarniami i restauracjami. Na najwyższych kondygnacjach zaplanowano platformę widokową. Według szacunków, ten najwyższy punkt widokowy w Londynie co roku odwiedzi pół miliona turystów.
Rekord w Europie
Budynek został zaprojektowany przez słynnego włoskiego architekta Renzo Piano, laureata Nagrody Pritzkera z 1998 roku, autora projektów wielu znanych budowli na świecie, między innymi Centre Georges Pompidou w Paryżu, czy New York Times Building w Nowym Jorku. Wieżowiec Shard London Bridge stanął na miejscu budynków Southwark Towers. Ich rozbiórka rozpoczęła się w kwietniu 2008 roku i trwała niecały roku. Faktyczne rozpoczęcie budowy wieżowca nastąpiło 16 marca 2009 roku. Początkowo budowa opierała się głównie na wbijaniu w ziemię olbrzymich pali, co miało na celu zwiększenie stabilności terenu w ramach przygotowań do budowy rdzenia wieżowca.
Pod koniec 2010 roku zakończyła się budowa 70. kondygnacji wieżowca, średni okres pomiędzy "wylewaniem" kolejnych kondygnacji wyniósł tydzień. Shard jest najwyższym budynkiem w Europie, ale nie na świecie. Ten rekord wysokości należy obecnie do wieżowca Burdż Chalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oddanego do użytku w 2010 roku. Wysokość budowli wynosi 829 metrów.
Przed otwarciem wieżowca Shard, najwyższym budynkiem w Europie był Gorod Stolic w Moskwie. Kompleks budynków składa się się przede wszystkim z dwóch wieżowców symbolizujących dwa największe miasta Rosji - Moskwę i Sankt Petersburg. Wyższy z nich o nazwie Basznia Moskwa ma 302 metry wysokości. Kompleks został otwarty w 2010 roku.
Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
REKLAMA
IAR, sm
REKLAMA