Pomnik 18-letniej "Inki" stanie w Krakowie

2012-08-02, 15:46

Pomnik 18-letniej "Inki" stanie w Krakowie
Danuta Siedzik "Inka".Foto: Kekator/Wikipedia

W połowie września w Krakowie w Parku Jordana zostanie odsłonięty Pomnik Danuty Siedzikówny, pseudonim "Inka".

Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku imienia dr Henryka Jordana uważa, że jest ona wzorem dla młodego pokolenia.

Zaznaczył, że pomnik będzie 19 z serii "Wielkie postacie XX wieku", którą zapoczątkowano pod koniec ubiegłego stulecia. W Parku Jordana stoją już popiersia Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego (postawiony jako pierwszy), Józefa Piłsudskiego czy gen. Leopolda Okulickiego.

Prezes Towarzystwa Parku imienia dr Henryka Jordana Kazimierz Cholewa powiedział, że Danuta Siedzikówna jest symbolem dla młodych pokoleń tego, jak należy godnie postępować, "jak trzeba zachować się w każdej sytuacji".

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Zaznaczył, że była ona wielką patriotką walczącą o wolną Polskę, "a w trakcie śledztwa nie zdradziła nikogo".

Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał 3 sierpnia 1946 r. wyrok śmierci na niespełna 18-letnią Danutę Siedzikównę, pseudonim "Inka", sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK.

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: Powstanie Warszawskie >>>

Niecały miesiąc później - 28 sierpnia - o godz. 6.15 została zabita strzałem w głowę.

W akcie oskarżenia "Inki" znalazły się zarzuty udziału w związku zbrojnym, mającym na celu obalenie siłą władzy ludowej oraz mordowania milicjantów i żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

"Inka" wychowała się w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Mając zaledwie 15 lat złożyła przysięgę AK (w grudniu 1943 r), a następnie odbyła szkolenie sanitarne. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1944 r. podjęła pracę kancelistki w nadleśnictwie Hajnówka, a później w nadleśnictwie Miłomłyn w pow. Ostróda. Wiosną 1946 r. nawiązała kontakt z ppor. Zdzisławem Badochą "Żelaznym", dowódcą jednego ze szwadronów "Łupaszki". Służyła w tym szwadronie jako łączniczka i sanitariuszka do lipca 1946 r., uczestnicząc w akcjach przeciwko NKWD i UB. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w tamtejszym więzieniu.

(pp)

Polecane

Wróć do strony głównej