Szef IPN: dokumenty USA o Katyniu są edukacyjne

Jest "trochę nowych", jednak wiele z nich było odtajnionych i znanych historykom już "30-40 lat temu" - przyznaje prezes IPN Łukasz Kamiński.

2012-09-11, 20:59

Szef IPN: dokumenty USA o Katyniu są edukacyjne

Archiwa Narodowe USA opublikowały w poniedziałek kilka tysięcy stron znajdujących się w ich zbiorach dokumentów na temat mordu polskich oficerów przez NKWD w Katyniu w kwietniu 1940 r. Część z nich została odtajniona i udostępniona po raz pierwszy.
Zgrupowano je w 318 plikach. Są tam materiały ze zbiorów kilkunastu organów władz USA, w tym Kongresu, Departamentu Stanu, bibliotek-muzeów byłych prezydentów, agencji wywiadu wojskowego i CIA, Pentagonu i innych agend rządowych. W niektórych z nich informacje o Katyniu są rozproszone w rozmaitych raportach, listach, notach i memorandach dyplomatycznych. Są też filmy, mapy i zdjęcia.

Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>

Zdaniem prezesa IPN nie wniosą one szczególnych ustaleń do naszej wiedzy na temat samego mechanizmu i przebiegu zbrodni. Jednak opublikowanie ich w formie elektronicznej i powszechny do nich dostęp może mieć  "efekt edukacyjny".

Kamiński powołał się przy tym na znajdującą się w zbiorze korespondencję prezydenta Roosevelta ze Stalinem. - Czym innym jest przeczytać w podręczniku, że prezydent Roosevelt nie wspierał sprawy polskiej w 1943 r., a czym innym jest, jak sądzę, zobaczyć ten dokument, zobaczyć, jakim on jest językiem napisany. Więc raczej oczekiwałbym tutaj tego efektu edukacyjnego. Nie sądzę, aby to miało jakikolwiek wpływ na wewnętrzną sytuację w Stanach Zjednoczonych - powiedział szef IPN.

REKLAMA

tj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej