MSW: ponad 60 imigrantów prowadzi protest
Protestujący w czterech zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców nie pobierają wydawanych im posiłków - poinformowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak.
2012-10-17, 08:49
Niektórzy cudzoziemcy protest prowadzą już od kilku dni, ale większość przystąpiła do niego we wtorek. - Szef MSW jest na bieżąco informowany o sprawie - zapewniła Woźniak.
Rzeczniczka ministerstwa wyjaśniła, że protestujący przede wszystkim skarżą się na przebywanie w zamkniętych ośrodkach. - Nie mamy sygnałów, aby skarżyli się na warunki w tych ośrodkach, mają zapewnioną opiekę medyczną i pomoc psychologa - dodała.
Z informacji rozesłanej przez Grupę Wsparcia Protestujących Uchodźców wynika, że protestujący prowadzą głodówkę bo domagają się m.in. prawa do informacji przekazywanej w języku cudzoziemca, prawa do kontaktu ze światem zewnętrznym, prawa do edukacji i właściwej opieki medycznej oraz poszanowania praw dzieci.
Według danych MSW najwięcej osób - 30 Gruzinów - protestuje w ośrodku w Białej Podlaskiej. Z kolei w ośrodku w Białymstoku do protestu przystąpiło 21 Gruzinów. Sześć osób protestuje w ośrodku w Przemyślu (trzech Gruzinów oraz Rosjanin, Ukrainiec i Mołdawianin), sześć osób przystąpiło do protestu także w ośrodku w Lesznowoli (trzech Gruzinów i trzech Rosjan).
Rzeczniczka MSW powiedziała, że wszystkie osoby przebywają w zamkniętych ośrodkach na mocy postanowienia sądu - wobec większości trwa procedura o nadanie statusu uchodźcy, zaś wobec niektórych toczy się tzw. procedura powrotowa. - Zgodnie z przepisami procedura powrotowa trwa do tygodnia, natomiast procedura nadania statusu uchodźcy trwa do dwóch miesięcy. Staramy się robić wszystko, aby nie były przekraczane te terminy - podkreśliła Woźniak.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA