Szefowie dyplomacji oddali hołd Ryszardowi Siwcowi

2012-10-25, 11:45

Szefowie dyplomacji oddali hołd Ryszardowi Siwcowi
Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski (2P) oraz ministrowie spraw zagranicznych Słowacji - Miroslav Lajcak (L), Węgier - Janos Martonyi (P) i Czech - Karel Schwarzenberg (2L).Foto: PAP/Paweł Supernak

8 września 1968 roku w proteście przeciw agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację Ryszard Siwiec oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił.

Posłuchaj

Ryszard Siwiec : Nie ma ceny
+
Dodaj do playlisty

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych Czech Karel Schwarzenberg, szef węgierskiego MSZ Janos Martonyi i minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajcak złożyli kwiaty przed pomnikiem Ryszarda Siwca przed Stadionem Narodowym w Warszawie.
Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku 59-letni Ryszard Siwiec - księgowy, filozof, żołnierz AK - sporządził testament, nagrał na taśmę magnetofonową przesłanie zaczynające się od słów: "Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk..." i przyjechał do Warszawy.
Na trybunie [ówczesnego] Stadionu X-lecia, podczas odbywających się na płycie centralnych dożynek z udziałem I sekretarza PZPR Władysława Gomułki, premiera Józefa Cyrankiewicza i stutysięcznej publiczności, Siwiec rzucił w tłum antyradzieckie ulotki, oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił. Nie przeżył dramatycznego czynu. Zmarł 12 września 1968 roku w szpitalu w wyniku oparzeń. Spoczął na cmentarzu w Przemyślu.
Zobacz serwis specjalny: RADIA WOLNOŚCI>>>
Protest przeszedł w kraju bez echa, państwowe media nie zamieściły na ten temat nawet wzmianki. Pierwszą wiadomość o samospaleniu Siwca można było usłyszeć na antenie sekcji polskiej Radia Wolna Europa dopiero w kwietniu 1969 roku. Osobom obserwującym zdarzenie na Stadionie Dziesięciolecia funkcjonariusze SB przekazali wersję o chorobie psychicznej Siwca.
Pamięć Ryszarda Siwca uczczono po 1989 roku zarówno w Polsce, jak i w Czechach i Słowacji. Pośmiertnie przyznano Siwcowi odznaczenia państwowe. W maju 2012 roku przed Stadionem Narodowym w Warszawie został odsłonięty jego pomnik.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej