Centrum rozrywki w miejscu stalinowskiej kaźni

Na Białorusi w sąsiedztwie uroczyska Kuropaty - miejsca kaźni tysięcy ofiar stalinowskich represji powstaje nowe centrum rozrywki.

2012-10-25, 19:40

Centrum rozrywki w miejscu stalinowskiej kaźni
Kuropaty. Foto: Andrej Kuźniečyk/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Korespondencja z Mińska Włodzimierza Paca (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W kompleksie na obrzeżach Mińska o nazwie „Bulbasz - Hall ma znaleźć się duża restauracja, plac zabaw dla dzieci i sala bankietowa . Budowa centrum wywołuje sporo kontrowersji.
Opozycjonista Maksim Czarniauski umieścił w internecie do podpisu petycję skierowaną do władz z apelem o wstrzymanie budowy. Zwraca uwagę, że trudno wyobrazić sobie podobne centra rozrywki w Rosji na Wyspach Sołowieckich czy w Babim Jarze na Ukrainie.
Natomiast dziennikarka Hanna Souś, napisała na swoim blogu, że inwestycje które powstają w pobliżu Kuropat zawsze wywołują emocje. Jej zdaniem centrum rozrywki nie odbierze Kuropatom powagi, gdyż ”to miejsce krwią zostało wpisane do światowej historii represji i historii Białorusi”.
Z kolei Juraś Bielańki, wiceprzewodniczący opozycyjnej Konserwatywno-Chrześcijańskiej Partii BNF uważa, że sama budowa nie narusza norm budowlanych, ale trudno przewidzieć, jak będzie funkcjonować centrum i co będzie się tam odbywać.

Miejsce kaźni

W Kuropatach w od 1937 do 1941 roku NKWD rozstrzelała, według różnych źródeł od 100 do 250 tysięcy ludzi, uznanych za "wrogów ludu". Wykopaliska przeprowadzone w 1988 sugerują, że wszyscy pochowani należeli do ludności cywilnej z różnych, głównie niższych, warstw społecznych (robotnicy, chłopi, drobni urzędnicy, wiejska inteligencja). 

Ustalono, że pochowani pochodzili z różnych rejonów obecnej Białorusi. Znaczna część pochodziła z terytoriów II Rzeczpospolitej włączonych w 1939 do Białoruskiej SRR. 

Potwierdzono, że ofiarami mordu w Kuropatach byli zarówno Białorusini jak i Polacy.

REKLAMA

Kuropaty często wymienia się obok Bykowni, oraz trzech znanych miejsc spoczynku ofiar Zbrodni Katyńskiej: Katynia, Miednoje i Charkowa. Według tzw.l isty białoruskiej może tutaj spoczywać 3872 Polaków wymordowanych tylko podczas dwóch miesięcy (kwietnia i maja) 1940 roku. Poza tym spoczywają tutaj prawdopodobnie także ofiary tzw. operacji polskiej NKWD, oraz pomordowani po 1940 roku.

Zobacz serwis specjalny - Katyń>>>

 

 

REKLAMA

 

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej