Jak dobrze mieć sąsiada

2012-10-26, 13:08

Jak dobrze mieć sąsiada
Osiedle "Południe" we Włocławku. Foto: Flickr/CC-BY 2.0/Arcadius - Ars Visualis

Wyniki sondażu TNS Polska wydają się potwierdzać słowa piosenki. Ośrodek zbadał, jakie relacje łączą Polaków, gdy oddziela ich ogrodzenie lub ściana mieszkania.

Większość ankietowanych żyje w zgodzie z sąsiadami – 62 procent. Składają sobie swiąteczne życzenia, chętnie pożyczają cukier czy sól. Z kolei 41 proc. respondentów – zwłaszcza tych w trzeciej dekadzie swojego życia – poprzestaje jedynie na wymianie grzecznościowego „dzień dobry”. Niemal co piąty Polak (18 proc.) wśród sąsiasów ma przyjaciół, których często odwiedza i zaprasza na uroczystości rodzinne. 4 procent badanych ma do nich obojetny stosunek, 3 procent unika się wzajemnie i działa sobie na nerwy, a 1 procent ma wrogów, z którymi prowadzi ciągłe spory.

Na wsi zdecydowanie łatwiej zawierać sąsiedzkie znajomości niż w dużym mieście. Anonimowe społeczności w małych miejscowościach sprzyjają przyjaźniom (23 procent) i życiem w zgodzie (73 procent) – dużo rzadziej mieszkańcy poprzestają na wymianie grzeczności (28 procent).

Mieszkańcy miast są bardziej anonimowi

Mieszkający w miastach o populacji powyżej 500 tys. są bardziej zdystansowani. Prawie połowa badanych (49 proc.) poprzestaje na codziennym powitaniu na klatce schodowej, ale nie wchodzi za to sobie w drogę. Tylko 10 proc. osób odwiedza się regularnie i przyjaźni. 57 procent ankietowanych puka do drzwi sąsiada, gdy chcą pożyczyć młotek czy szklankę mąki. 30 procent mieszkańców podczas nieobecności spowodowanej wyjazdem zostawia klucze do mieszkania u sąsiadów – oni z kolei podlewają kwiaty czy karmią rybki. Sąsiedzkiego grilla urzadzało 14 procent osób, a 13 procent wspólnie zbiera siły, by przeforsować na przykład zmianę w funkcjonowaniu osiedla. Przez parapetówkę czy poczęstunek ciastem sąsiadów poznaje 6 proc. ankietowanych.

Problemy: imprezy do świtu i pary głośno uprawiające seks

6 procent badanych ma sąsiadów urzadzających nocne imprezy w środku tygodnia, 4 procent narzeka na wścibskość i niechciane wizyty, a 2 procent miało do czynienia z donosem na policję. Co setny badany skarży się na nieprawidłowo zaparkowane pojazdy lokatorów. Polacy najbardziej za ścianą nie chcieliby mieć muzyka (19 proc.) i pary głośnych kochanków (17 proc.). Zaraz za nimi plasują się ex aequo politycy i studenci (12 proc.), rodziny wielodzietne (9 proc.), majsterkowicze (8 proc.), starsze osoby (7 proc.), młode małżeństwa (5 proc.). Singla za sąsiada nie chciałoby mieć 2 proc. badanych. Aż 45 proc. respondentów odpowiedziało „trudno powiedzieć”, co w opinii TNS Polska może oznaczać, że Polacy nie mają zasadniczych uprzedzeń w tej kwestii.

łu

Polecane

Wróć do strony głównej