Cięcia w budżecie UE: duży ruch w Europie
Kanclerz Angela Merkel będzie przekonywać premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, by porzucił drastyczne plany cięć.
2012-11-07, 07:45
Posłuchaj
Konsultacje i mobilizacja sił w sprawie wysokości wydatków w unijnym budżecie na lata 2014-2020. Do szczytu w Brukseli, na którym powinny zapaść ostateczne decyzje pozostały dwa tygodnie, a w stolicach europejskich duży ruch. Do Londynu leci niemiecka kanclerz na rozmowy z brytyjskim premierem Davidem Cameronem, którego ma przekonywać do ustępstw, a który grozi wetem, jeśli wydatki w budżecie nie zostaną ograniczone. Angela Merkel będzie też w Brukseli, gdzie spotka się z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i europosłami. Do Brukseli przylatuje również minister do spraw europejskich Piotr Serafin, by rozmawiać z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy’em.
Od ubiegłego tygodnia obowiązuje nowy projekt unijnego budżetu, zaproponowany przez Cypr kierujący pracami Wspólnoty, który ograniczył wydatki o ponad 50 miliardów euro w porównaniu z propozycją Komisji. Unijne kraje są w tej sprawie podzielone. 15 państw korzystających ze wsparcia polityki spójności jest przeciwnych jakimkolwiek cięciom wydatków.
W tej grupie jest Polska, która zgodnie z najnowszą propozycją traci niecałe 5 miliardów euro i obecnie może liczyć na mniej niż 73 miliardy euro z unijnej kasy. Znacznego ograniczenia wydatków w budżecie, nawet do dwustu miliardów euro, chce Wielka Brytania, wspierana przez Szwecję i Danię. Cięć, choć już nie tak radykalnych, domagają się też Niemcy, Francja, Holandia i Finlandia.
IAR/agkm
REKLAMA