Eksplozje w RWE i informator w konfesjonale

Metody zdobywania informacji, zagrożenia towarzyszące pracy dziennikarzy Radia Wolna Europa i ich historyczna rola były tematem konferencji z okazji 60-lecia rozgłośni zorganizowanej przez portal PolskieRadio.pl.

2012-12-10, 18:00

Eksplozje w RWE i informator w konfesjonale
. Foto: Andrzej Szozda, portal PolskieRadio.pl

Posłuchaj

Andrzej Mietkowski o nieprawdziwej informacji o śmierci Tadeusza Mazowieckiego
+
Dodaj do playlisty

Na konferencji gościli legendarni dziennikarze Radia Wolna Europa, a także ci, którzy obecnie pracują w tych regionach świata, gdzie łamane są prawa człowieka.

Czytaj także: Władysław Bartoszewski: UB traktowałem jak gestapo >>>

RWE prowadziła wojnę o informacje i umysły (Zdzisław Najder) >>>

RWE to część polskiej historii i nasz dług >>>

REKLAMA

RWE walczy teraz Facebookiem i smartfonem >>>

Dziennikarze Radia Wolna Europa z czasów zimnej wojny opowiadali o specyfice swojej pracy.  Należało zminimalizować zagrożenie, którego nie mógł wykluczyć nikt, kto miał do czynienia z rozgłośnią. W 1981 roku budynkiem Radia Wolna Europa w Monachium wstrząsnął wybuch. Był to jeden z zamachów bombowych, których doświadczyła rozgłośnia w swojej historii. To wydarzenie, a także przypadki morderstw dokonanych na pracownikach RWE w czasie zimnej wojny,  wspominał były szef ochrony siedziby rozgłośni w Monachium, Richard Cummings, na konferencji portalu PolskieRadio.pl.

Andrzej
Andrzej Szozda, portal PolskieRadio.pl

Dziennikarz śledczy RWE Maciej Morawski przypominał, że przy zdobywaniu informacji trzeba było pamiętać o zachowaniu konspiracji. Po drugie, należało uważać na informacje podrzucane przez wroga, który chciał zdezawuować rozgłośnię. Cały czas trwała wojna psychologiczna. W jego przypadku pojawiały się aluzje, że może dojść do porwania córki. Maciej Morawski przyznał, że żona na wytrzymała presji i załamała się nerwowo. Morawski mówił, że w tych warunkach trudno było zdobywać informacje, ale znajdowały się osoby, które w Paryżu, z różnych względów, czasem osobistych, zdecydowały się informować dziennikarzy o różnych sprawach. Czasami zdarzało się to w dziwnych okolicznościach – na przykład przy konfesjonale, gdzie spotykano się, by uniknąć świadków.

REKLAMA

Piotr Załuski, inny współpracownik RWE, podkreślał, że troska o wiarygodność informacji była kluczowa. - Każdy z nas miał swoje kontakty  Był to dowód, że ludzie mieli zaufanie do dziennikarzy RWE – ocenił. Na przykład  - on sam otrzymywał grypsy z więzienia, od Władysława Frasyniuka. Morawski przypomniał w tym kontekście nieprawdziwą informację, że Tadeusz Mazowiecki został zastrzelony. RWE nie dała temu wiary, choć w Paryżu już odprawiono za niego mszę. Weryfikowaniem informacji na każdym etapie ich tworzenia zajmowali się analitycy radia, wśród nich obecny na konferencji Jan de Weydenthal. Na dziennikarzy czyhało wiele pułapek. Na przykład były osoby, które chciały uzyskać od nich informacje o funkcjonowaniu ”Solidarności”.

Weydental ze swej strony stwierdził, że jako analityk nie poszukiwał prawdy, a chodziło mu raczej o zrozumienie sytuacji. Jak stwierdził, efektem był pewien punkt widzenia, podlegający jednak krytyce.

Konferencja o Radiu Wolna Europa

Konferencję "O wolność słowa. Solidarność dla przyszłości" prowadził redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl Andrzej Mietkowski, niegdyś dziennikarz RWE. 

REKLAMA

Sympozjum zorganizowane zostało przez portal PolskieRadio.pl oraz Fundację-Instytut Lecha Wałęsy, Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Narodowe Centrum Kultury .

Udział w debacie wzięli legendarni dziennikarze Rozgłośni Polskiej RWE, także amerykański szef stacji A. Ross Johnson, jej były szef ochrony Richard Cummings, jak również Elisabeth Portale - wiceprezes obecnej RWE, wciąż nadającej z Pragi w 28 językach.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Władysław Bartoszewski – Pełnomocnik ds. Dialogu Międzynarodowego Prezesa Rady Ministrów, krajowy współpracownik Jana Nowaka Jeziorańskiego, Elisabeth Portale – wiceprezes Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, Jan Dworak – Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Zbigniew Bujak – działacz opozycji demokratycznej w PRL, Wojciech Borowik – prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Agnieszka Romaszewska – dyrektor Biełsat TV. Głos zabiorą również byli pracownicy Radia Wolna Europa, m.in.: dr A. Ross Johnson – dyrektor RWE, prof. Zdzisław Najder – dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE, ambasador Andrzej Krzeczunowicz – wicedyrektor Rozgłośni Polskiej RWE, Andrzej Mietkowski – dyrektor portalu PolskieRadio.pl, korespondent i szef biura RWE w Warszawie, a także historycy, m.in.: prof. Paweł Machcewicz – autor "Monachijskiej menażerii" czy prof. Alfred Reisch – badacz tajnej operacji CIA przerzutu 10 mln książek do Europy Wschodniej i ZSRR.

Wkrótce więcej:

REKLAMA

- o nowym projekcie portalu PolskieRadio.pl związanym z Radiem Wolna Europa >>>

- relacje blogerów i dziennikarzy opisujących Iran, Kubę i Tybet >>>

- Agnieszka Romaszewska-Guzy o stacji Biełsat, nadającej z Polski na Białoruś >>>

portal PolskieRadio.pl/agkm//wcześn./

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej