TK: zamrożenie płac sędziów jest niekonstytucyjne
Sąd Najwyższy domagał się przed Trybunałem Konstytucyjnym uznania niekonstytucyjności przepisów, które ograniczają wynagrodzenia sędziów.
2012-12-12, 15:06
Posłuchaj
W ustawie budżetowej na 2012 rok wzrost wynagrodzeń sędziów został zamrożony ze względu na sytuację budżetową. Ustawa uzależnia ich wysokość od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 2010 roku. Sędziowie nie zgadzają się z tą regulacją. I Prezes Sądu Najwyższego zaskarżył ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Reprezentujący ustawodawcę poseł Jerzy Kozdroń z PO zwrócił uwagę, że możliwość regulacji, w tym zamrożenia podstawy wynagrodzeń dotyczy wszystkich zawodów, całej sfery budżetowej bez wyjątków. Podkreślał, że jest to kwestia równości wobec prawa i pytał, czy stan sędziowski nie dzieli wspólnego losu całej Rzeczypospolitej. Poseł wyjaśniał, że podwyżki w sferze budżetowej, na przykład dla nauczycieli czy pracowników naukowych - to w rzeczywistości nie podwyżki, ale wyrównanie rażącej nierówności, która dotąd miała miejsce. Sędziowie natomiast, dotąd byli grupą stosunkowo bardzo dobrze wynagradzaną na tle innych zawodów sfery budżetowej.
W ocenie I prezesa Sądu Najwyższego zamrożenie wynagrodzeń sędziowskich było dla sędziów zaskoczeniem, sytuacją podważającą zaufanie do państwa i stanowionego prawa, a realne obniżenie płac prowadzi do naruszenia godności sędziego. Przedstawiciel Sądu Najwyższego argumentował przed Trybunałem, że zamrożenie płac ingeruje w prawa nabyte sędziów, które generalnie nie powinny być uzależnione do sytuacji budżetowej państwa, z wyjątkiem sytuacji, gdy dojdzie do przekroczenia 3/5 wysokości długu publicznego w stosunku do PKB.
Artykuł 178 Konstytucji stanowi, że sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu i zakresowi ich obowiązków, co jest zawiązane z zapewnieniem im niezawisłości. Sędziowie są jedyną grupą zawodową, objętą takimi gwarancjami konstytucyjnymi.
REKLAMA
REKLAMA