"Sytuacja w Syrii pogarsza się z dnia na dzień"

Ocenia specjalny wysłannik ONZ Lakhdar Brahimi. We wtorek zamknięto tymczasowo lotnisko w mieście Aleppo ze względu na powtarzające się ataki rebeliantów.

2013-01-01, 12:50

"Sytuacja w Syrii pogarsza się z dnia na dzień"

Posłuchaj

Korespondencja Edyty Poźniak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

  Kolejne akcje opozycyjnych bojówek, których celem były cywilne samoloty, mogły spowodować katastrofę humanitarną - powiedział agencji AFP jeden z przedstawicieli lotniska. Dodał, że obiekt będzie zamknięty przez "bardzo krótki okres", gdyż armia syryjska próbuje odzyskać kontrolę nad terenami wokół lotniska. Z kolei władze lotniska twierdzą, że zamknięcie wynika z prac prowadzonych między innymi na pasie startowym. Już kilka dni wcześniej syryjskie linie lotnicze odwołały loty do Aleppo.

Wojna domowa w Syrii trwa niemal od dwóch lat, ale trudno przewidzieć, jak w tym roku rozwinie się sytuacja w tym kraju. Najpierw było to powstanie przeciwko Baszarowi al-Assadowi, ale szybko przerodziło się w krwawą walkę. Organizacje humanitarne bezskutecznie apelują do syryjskich władz o możliwość dostarczania pomocy humanitarnej, w Damaszku nie ma już prawie żadnych zachodnich przedstawicielstw dyplomatycznych. Wojna domowa w Syrii pochłonęła już niemal 40 tysięcy ofiar, setki tysięcy osób uciekły z kraju. Część ekspertów ocenia, że walki mogą trwać kilka lat.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>> ''

IAR, gs

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej