Specjalny papier uratuje drogocenne dzieła sztuki?
Uczeni z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowują specjalny rodzaj antyseptycznego papieru, który będzie pochłaniał szkodliwe substancje chemiczne i bakterie.
2013-01-16, 14:21
Obrazy, starodruki, manuskrypty to niezmiernie wymagające zabytki. Destrukcyjny wpływ mają na nie m.in. gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności, a także szkodliwe związki chemiczne znajdujące się w powietrzu i światło słoneczne.
Uczeni z Pracowni Badań nad Trwałością i Degradacją Papieru Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowują specjalny rodzaj papieru do pakowania i bezpiecznego przechowywania drogocennych rzeczy. Papier ten będzie można zastosować do produkcji kopert, teczek, pudeł archiwalnych, passe-partout używanych w archiwach, muzeach czy bibliotekach.
- Papier ma pochłaniać wszystkie szkodliwe substancje, które wydziela samo dzieło sztuki w procesie naturalnego starzenia. Oprócz tego będzie absorbował kwaśne związki chemiczne, m.in. zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Będzie miał też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, bo grzyby i bakterie mogą wręcz zjeść obraz czy stary dokument - powiedział jeden z twórców wynalazku Roman Gołąb z UJ.
W papierze uczeni umieścili porowatą substancję zwaną zeolitem, która pochłania szkodliwe substancje chemiczne. Dodatkowo wprowadzili do niej nanocząstki srebra o właściwościach antyseptycznych.
Oprócz prac nad antyseptycznym papierem Gołąb pracuje nad unowocześnieniem urządzenia zwanego mikrofadometrem. Służy ono do pomiarów odporności obrazu lub materiału na działanie światła, czyli światłotrwałości. - Dzięki niemu dowiadujemy się, jak dane dzieło będzie wyglądało za określony czas, np. za 20 lat, jeśli będzie wystawiane w konkretnych warunkach przez ileś godzin w ciągu dnia - powiedział Gołąb.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA