more_horiz
Wiadomości

Nie będzie małżeństw tej samej płci w kościołach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 14:59
Chociaż brytyjscy geje i lesbijki mogą zawierać tak zwane związki cywilne, to premier David Cameron forsuje legalizację pełnoprawnych związków małżeńskich par homoseksualnych.
Audio
Nie będzie małżeństw tej samej płci w kościołach
Foto: Glow Images/East News

Minister kultury, Maria Miller przyznała, że małżeństwo to dobra rzecz i dlatego władze będą wspierać pary, które chcą wziąć ślub. I temu służą zgłoszone dziś propozycje.

W tej ustawie rysuje się konflikt między prawami homoseksualistów, a swobodą wyznaniową związków religijnych. Ustawa ma jednak wyraźnie zwolnić Kościoły od obowiązku udzielania sakramentu małżeństwa parom jednej płci. Nieoczekiwaną komplikację stwarza jednak status Kościoła Anglikańskiego, jako oficjalnego Kościoła państwowego.

Minister Miller przypomina, że Kościół Anglikański i Kościół Walii mają prawny obowiązek udzielania chętnym ślubów i tym różnią się od innych związków religijnych w kraju. Dlatego również prawo kanoniczne nie może być sprzeczne z prawodawstwem krajowym.

Wielu anglikańskich duchownych jest gotowych przystać na śluby homoseksualne, ale Kościół Anglikański jako instytucja - nie. Dlatego rząd będzie jeszcze musiał znaleźć formułę prawną, która zwolni go od takiego obowiązku.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

pp/IAR

Zobacz także

Zobacz także