68 lat temu wyzwolono obóz Auschwitz-Birkenau

27 stycznia 1945 roku jego bramy otworzyli radzieccy żołnierze wyzwalając 8 tysięcy pozostałych przy życiu więźniów.

2013-01-27, 16:16

68 lat temu wyzwolono obóz Auschwitz-Birkenau

Posłuchaj

Minister kultury Bogdan Zdrojewski (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak co roku na pamiątkę tego dnia byli więźniowie, przedstawiciele władz i duchowni spotkali się na terenie obecnego Muzeum. W uroczystościach wziął udział minister kultury Bogdan Zdrojewski, a także przewodniczący rosyjskiej dumy Siergiej Naryszkin.

Politycy wspólnie otworzyli wystawę rosyjską, której przygotowanie trwało 10 lat. Ekspozycja "Tradycja-męstwo-wyzwolenie" opowiada o niemal 20 tys. osób, które z byłego ZSRR trafiły do obozu. Podczas uroczystości Bogdan Zdrojewski powiedział, że wystawa ma uczcić cierpienie osób, które na zawsze muszą mierzyć się z traumatycznymi przeżyciami.

Tego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, uchwalony przez ONZ w 2005 roku. Samorządowcy, przedstawiciele władz państwowych i mieszkańcy Warszawy zapalili znicze i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta mówił, że wciąż trzeba powtarzać że w historii XX wieku nie było bardziej tragicznego wydarzenia niż holokaust.

Również w niedzielę, przy ulicy Próżnej w Warszawie, podczas Apelu Pamięci każdy będzie mógł odczytać imiona Ofiar Holokaustu. Na ulicach stolicy pojawił się oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd symbolizuje tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach.

REKLAMA

Ofiary Holokaustu może upamiętnić każdy, stawiając o godzinie 18.00 w oknie swojego domu zapaloną świecę.

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona uwolniła niespełna 8 tysięcy więźniów, w tym ponad 500 dzieci. Pozostałych więźniów, ponad 56 tysięcy, hitlerowcy ewakuowali wcześniej w głąb Niemiec w tak zwanym "marszu śmierci", w którym zginęło co najmniej 9 tysięcy osób. Szacuje się, że liczba ofiar mogła wówczas wynieść nawet 15 tysięcy.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Według różnych danych zginęło w nim od miliona do czterech milionów osób. Określenie nawet przybliżonej liczby nie jest możliwe ze względu na sprzeczności w zeznaniach świadków, oraz niewielką liczbę dokumentów ocalałych po celowym niszczeniu przez nazistów. Ponadto zdecydowana większość deportowanych do obozu zginęła nie doczekawszy się nawet rejestracji.

Auschwitz-Birkenau to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie figuruje pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).

REKLAMA

Zobacz serwis - II Wojna Światowa>>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej