more_horiz
Wiadomości

"Nowy papież będzie na Wielkanoc"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 13:45
Papież nie weźmie udziału w konklawe, które wybierze jego następcę. Odbędzie się ono do końca marca – powiedział rzecznik Watykanu. Benedykt XVI ustępuje 28 lutego.
Audio
Rzecznik Watykanu Federico Lombardi
Rzecznik Watykanu Federico LombardiFoto: PAP/EPA/ALESANDRO DI MEO

- Nowy papież będzie na Wielkanoc (31 marca - 1 kwietnia) - oświadczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi . Dodał, że po rezygnacji Benedykt XVI uda się do papieskiej letniej rezydencji niedaleko Rzymu (Castel Gandolfo), a następnie - do klasztornej rezydencji w Watykanie.

Papież ogłasza rezygnację. Tekst przemówienia po polsku i oryginalne przemówienie po łacinie >>>

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi powiedział, że wyklucza, by przyczyną rezygnacji papieża, którą Benedykt XVI ogłosił w poniedziałek, była depresja i poczucie niepewności.
Ocenił, że decyzja Benedykta XVI, który w kwietniu skończy 86 lat, świadczy o "wielkiej odwadze i determinacji". Rzecznik dodał, że papież podjął decyzję "świadomy wielkich problemów, przed którymi stoi dzisiaj Kościół".

Rzecznik Watykanu powiedział w poniedziałek, że ogłoszona tego dnia decyzja papieża o zakończeniu pontyfikatu 28 lutego może być umotywowana chęcią uniknięcia wyczerpujących zobowiązań związanych z liturgią wielkanocną.
Ks. Lombardi dodał, że decyzja Benedykta XVI dojrzewała w ciągu "kilku ostatnich miesięcy" i została podjęta bez żadnych zewnętrznych nacisków

PAP/agkm

''

Zobacz także

Zobacz także