Rewolucja w dostępie do muzyki. Spotify w Polsce

Spotify daje możliwość słuchania legalnie całych płyt bez ściągania ich na dysk komputera. W bazie programu jest 20 mln plików, każdego dnia zasoby powiększają się o kolejne 20 tys.

2013-02-12, 09:14

Rewolucja w dostępie do muzyki. Spotify w Polsce
. Foto: sxc.hu/public domain

Posłuchaj

Kamil Szwarbuła (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przemysław Pluta ze Spotify Polska powiedział, że w Szwecji, skąd pochodzi program i gdzie piractwo komputerowe było ogromnym problemem, udało się zmienić podejście miłośników muzyki. Statystyki pokazują, że zyski tamtejszej branży muzycznej wzrosły. Jednocześnie, piractwo muzyczne w sieci zmniejszyło się o 25 procent. W Polsce działają już dwa podobne programy. Zarówno francuski Deezer jak i norweski WiMP dysponują podobną bazą plików.
Szef muzyczny radiowej Jedynki Zbigniew Zegler uważa, że usługi streamingowe mogą być zagrożeniem dla radia. To dobra propozycja dla słuchaczy, którzy mają sprecyzowane gusta muzyczne. Jednak radio - jak podkreśla Zegler - oferuje znacznie więcej. Dziennikarz muzyczny opowie słuchaczom, w jakich okolicznościach powstał wysłuchany chwilę wcześniej utwór lub jakąś inną związaną z nim anegdotę.
Dyrektor programowy stacji muzycznej RBL.TV Michał Figurski uważa, że tego typu programy są swego rodzaju fast foodami. Tutaj pełna władza należy do słuchacza, co trochę jest dla niego przerażające, bo przeciętny słuchacz jest skazany na masowy gust. Figurski zaznacza jednak, że takie usługi dają też większe możliwości dotarcia do słuchacza artystom mniej znanym.
Szacuje się, że na świecie jest 500 mln internautów, którzy ściągają nielegalnie muzykę z sieci. W Polsce ma być ich 9 mln.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej