Akcja Wyborcza Polaków na Litwie grozi, że opuści koalicję

2013-02-12, 12:16

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie grozi, że opuści koalicję
Waldemar Tomaszewski po raz drugi będzie startował w wyborach prezydenckich. Foto: vtomasevski.lt

- Nie pozwolimy na to, by nasi partnerzy wykorzystywali nasz udział w koalicji tylko do realizacji własnych celów - powiedział przewodniczący AWPL, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) zagroziła, że opuści koalicję rządzącą, jeżeli do środy minister oświaty Litwy nie podpisze dokumentu przewidującego ułatwienia w egzaminie maturalnym z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych.
Premier Litwy we wtorek przylatuje do Warszawy. Algirdas Butkeviczius będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Bronisławem Komorowskim. Tomaszewski stwierdził, że  szef rządu Litwy podczas wizyty w stolicy "zapewne będzie mówił, że problemy litewskich Polaków są rozstrzygane". - A w samej rzeczy nic się nie robi - ocenił.
Taką wypowiedzią AWPL Butkeviczius jest zaskoczony. Jego zdaniem "nie należy nadmiernie ulegać emocjom". - Koalicja pracuje stabilnie i mam nadzieję, że nadal będzie tak pracowała - powiedział.
Polacy na Litwie od wielu lat borykają się z tymi samymi problemami: nie mają możliwości stosowania podwójnych - polskich i litewskich - nazw ulic i miejscowości w regionach, które zwarcie zamieszkują, oraz oryginalnej pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach. Mają też problem z odzyskaniem ziemi w Wilnie i w miejscowościach podwileńskich, której prawowitymi właścicielami w większości byli Polacy.
Najbardziej palącym problemem Polaków na Litwie jest jednak sprawa ujednolicenia egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych. Przewiduje to przyjęta w 2010 roku nowa redakcja ustawy o oświacie. Ujednolicony egzamin maturalny ma obowiązywać już od tego roku, tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych został ujednolicony z programem szkół litewskich dopiero przed dwoma laty. W związku z tym maturzyści szkół litewskich i mniejszości narodowych nie mają równych szans i ci ostatni domagają się ułatwień przy zdawaniu egzaminu maturalnego.
Dokument przewidujący ulgi w ocenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego dla tegorocznych maturzystów szkół nielitewskich minister oświaty miał podpisać już w ubiegły czwartek, jednak dotychczas tego nie zrobił. Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Koalicyjnej, podjęto decyzję, że minister dokument podpisze do środy. Polacy nie są jednak tego pewni.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

Polecane

Wróć do strony głównej