W archiwum Polskiego Radia są miliony nagrań - my udostępniamy je światu
Polskie Radio oddaje do dyspozycji słuchaczy ogromne zasoby archiwalne. W bazie komputerowej mamy około miliona nagrań. Jedna trzecia z nich ma już postać cyfrową.
2013-02-13, 09:30
Posłuchaj
- To, co zgromadziliśmy - a radio publiczne istnieje prawie 90 lat - sukcesywnie udostępniamy w Internecie - informował dyrektor portalu polskieradio.pl, Andrzej Mietkowski.
Pośród setek tysięcy scyfryzowanych nagrań są głosy Piłsudskiego i zwycięzców wojny 1920 roku, jest wojenna radiostacja Błyskawica, audycje Wolnej Europy i - z drugiej strony - Polskiego Radia z lat 40-tych, 50-tych i późniejszych. Są tysiące reportaży, autentyczne relacje z najważniejszych wydarzeń w świecie, jak wybór papieża. Znajdziemy też głosy najwybitniejszych twórców.
Na platformie moje.polskieradio.pl, pośród stu kanałów tematycznych, tylko w serwisie Radia Wolności znajduje się 30 tysięcy pozycji. - W którymś momencie zdaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy depozytariuszem dźwiękowej historii Polski - powiedział Andrzej Mietkowski.
Dyrektor portalu polskieradio.pl zaznaczył, że niestety portal nie ma praw do udostępnienia wszystkiego w internecie. – Nie możemy na przykład umieścić tam niektórych, unikatowych nagrań Teatru Polskiego Radia. Ale to ma się zmienić – podkreślił. - Trwają rozmowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi – dodał szef portalu polskieradio.pl Jak tłumaczył, problem polega na tym, że wiele umów zostało zawartych w czasach przed-internetowych. Stąd się biorą na przykład trudności z takimi kultowymi audycjami jak "60 minut na godzinę".
Posłuchaj całej rozmowy z Andrzejem Mietkowskim, szefem portalu polskieradio.pl
REKLAMA
REKLAMA