Watykan bez papieża. Kto rządzi Stolicą Apostolską?

Od czwartku, od godz. 20, Kościół katolicki nie ma papieża. Benedykt XVI ustąpił po blisko ośmioletnim pontyfikacie.

2013-03-01, 08:48

Watykan bez papieża. Kto rządzi Stolicą Apostolską?
Watykan. Foto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Posłuchaj

Marek Lehnert z Rzymu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W czwartkowy wieczór kardynał kamerling nałożył pieczęcie na opuszczony przez Benedykta XVI papieski apartament w Pałacu Apostolskim oraz prowadzącą do niego windę. W obu tych miejscach pojawiły się napisy "sede vacante". Wraz z rozpoczęciem wakatu wszyscy prefekci i przewodniczący dykasterii Kurii Rzymskiej, a więc kongregacji i rad, oraz ich członkowie przestają pełnić swe urzędy.

Fot.
Fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Od momentu ustąpienia Benedykta XVI władzę w Kościele katolickim sprawuje Kolegium Kardynałów z jego dziekanem kard. Angelo Sodano i kamerlingiem kard. Tarcisio Bertone, nadzorcą dóbr Stolicy Świętej. Na mocy konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Universi dominici gregis" o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze Biskupa Rzymskiego, w okresie tym odbywać się będą kongregacje kardynałów. Na tych posiedzeniach podejmowane będą różne decyzje, dotyczące bieżących spraw, funkcjonowania Watykanu i przygotowania konklawe.
Pierwsza kongregacja ogólna, określana jako przygotowawcza, ma zebrać się w poniedziałek 4 marca. Wszyscy purpuraci, bez względu na wiek, mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach, zwanych kongregacjami generalnymi, ci zaś, którzy nie ukończyli jeszcze 80. roku życia, wezmą także udział w zwołanym na ich zakończenie konklawe.
Przypuszcza się, że tematem dyskusji na jednym z pierwszych takich posiedzeń będzie sprawa dochodzenia, prowadzonego na polecenie Benedykta XVI za Spiżową Bramą w zeszłym roku przez trzech kardynałów-detektywów. Dotyczyło ono skandalu z masowym wyciekiem dokumentów na temat intryg i konfliktów wśród hierarchii. Choć Benedykt XVI przed swą abdykacją postanowił, że raport pozostanie tajny i będzie do wyłącznej dyspozycji jego następcy, to zarazem zgodził się na to, by podczas kongregacji można było porozmawiać o tym sprawozdaniu z jego autorami.

Rys.
Rys. PAP/AdamZiemienowicz

Najważniejszą decyzją, jaką mają podjąć kardynałowie, jest wyznaczenie daty konklawe. W poniedziałek, a więc na trzy dni przed ustąpieniem z urzędu, ogłoszono motu proprio Benedykta XVI z poprawkami do konstytucji o wakacie, dotyczącymi terminu wyboru papieża i możliwości jego przyspieszenia. Dotychczasowe przepisy stwierdzały, że konklawe ma rozpocząć się między 15. a 20. dniem wakatu. W nowej wersji artykuł w tej sprawie brzmi: "pozostawiam jednak Kolegium Kardynałów prawo przyspieszenia konklawe, jeśli stwierdzi obecność wszystkich kardynałów-elektorów, a także prawo odłożenia, jeśli są poważne motywy, początku wyboru na kilka dalszych dni".
Portal Vatican Insider przytoczył słowa przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu arcybiskupa Claudio Celli, którego zdaniem konklawe rozpocznie się 11 marca.

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej