Konkurs IPN. "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w IV edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, w którym nagrodą jest wyjazd edukacyjny do otwartego jesienią 2012 r. Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni pod Kijowem.
2013-05-13, 11:56
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upamiętnienie ofiar rozstrzelanych wiosną 1940 r. z rozkazu najwyższych władz ZSRR.
Zadaniem uczestników jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej.
Zadanie to wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwania informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych edycjach zbierając informacje sięgały nie tylko do opublikowanych już materiałów czy internetu. Niejednokrotnie by podnieść wartość merytoryczną i wizualną swojej pracy uczniowie odnajdywali również rodziny ofiar, wykonując tym samym niekiedy pionierską pracę w pozyskiwaniu informacji, zdjęć i pamiątek dotąd nieznanych.
REKLAMA
Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
Konkurs pozwala spojrzeć na Zbrodnię Katyńską jako na tragedię poszczególnych osób i rodzin, a nie masowy mord. Uczniowie poznają sylwetki pomordowanych i ich rodzin, dowiadują się o ich życiu prywatnym, dokonaniach, sukcesach i roli jaką niejednokrotnie pełnili w życiu publicznym niepodległej Polski.
Imię i nazwisko bohatera pracy konkursowej powinno znajdować się na tzw. „Liście Katyńskiej” lub „Ukraińskiej Liście Katyńskiej”, zamieszczonej pod adresem internetowym: http://www.katedrapolowa.pl/ofiary.php. Praca nie może dotyczyć osoby upamiętnionej w poprzednich edycjach konkursu.
Każda praca musi zawierać wypełnioną metrykę pracy konkursowej
REKLAMA
Na prace konkursowe czekamy do 24 czerwca 2013 r. (decyduje data stempla pocztowego).
Prosimy o przesyłanie prac na adres:
Biuro Edukacji Publicznej IPN
ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa
z dopiskiem „Konkurs”
REKLAMA
Szczegółowe zasady udziału w konkursie zawarte są w regulaminie zamieszczonym na dole strony.
Nagroda
Nagrodą dla laureatów i ich opiekunów (około 100 osób) w dotychczasowych edycjach konkursu były zagraniczne wyjazdy edukacyjne do miejsc związanych z martyrologią Polaków na Kresach. Miejscami docelowymi wyjazdów były Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W tym roku laureaci odwiedzą otwarty we wrześniu 2012 r. Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni.
Warunkiem uczestnictwa laureatów i ich opiekunów w wyjeździe edukacyjnym jest posiadanie ważnego paszportu – co najmniej do 31 maja 2014 r.
Na autorów najlepszych opracowań czeka jeszcze jedna nagroda: wybrane prace zostaną zamieszczone w publikacji IPN poświęconej ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Pierwszy tom albumu ukazał się 17 września 2012 r. Publikacja jest połączeniem wydawnictwa albumowego i opracowania popularyzatorskiego. Zawiera eseje związane ze Zbrodnią Katyńską, nagrodzone w konkursie prace, biogramy 64 ofiar, fotografie oraz dokumenty upamiętnionych osób. Po zakończeniu czwartej edycji konkursu Instytut Pamięci Narodowej wyda kolejny tom albumu.
REKLAMA
pp
REKLAMA