Europejski Dzień Walki z Otyłością. Jak z nią walczyć?

22 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji Państwowy Zakład Higieny zorganizował konferencję, na której udzielił informacji dotyczących otyłości i nadwagi wśród Polaków oraz wskazówek, jak z nimi walczyć.

2013-05-22, 16:55

Europejski Dzień Walki z Otyłością. Jak z nią walczyć?

- Otyłość jest przyczyną wielu chorób - chociażby cukrzycy, chorób układu krążenia czy stawów. Otyły dwudziestolatek statystycznie będzie żył o 5 lat krócej niż jego szczupły rówieśnik. Podobna jest sytuacja osób palących, które żyją średnio o siedem lat krócej - powiedział prof. Bogdan Wojtyniak z Państwowego Zakładu Higieny.

Alarmujące dane

Mówiąc o wadze używa się wskaźnika masy ciała BMI (z ang.: Body Mass Index). Każdy może sprawdzić, czy nie grozi mu nadwaga lub otyłość. Wystarczy podzielić masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. O nadwadze mówimy, gdy BMI przekracza 25, granicą otyłości jest 30.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co dziesiąty mieszkaniec Ziemi cierpi na otyłość. W Polsce odsetek otyłych wśród osób pełnoletnich wynosi 16-17 proc. Podobnie jest u naszego zachodniego sąsiada - na otyłość cierpi 16 proc. Niemców. W Europie rekordzistami w tej niechlubnej kategorii są mieszkańcy Wielkiej Brytanii, gdzie co piąta osoba powyżej 18. roku życia jest otyła.

Problem otyłości i nadwagi nasila się z wiekiem. Przyczyna leży w dużej mierze w braku ruchu, a w przypadku Polski również w wyjątkowo niskim spożyciu warzyw i owoców. 

REKLAMA

Zapobieganie

Państwowa Inspekcja Sanitarna i Polska Federacja Producentów Żywności po raz siódmy organizuje program "Trzymaj Formę” skierowany do gimnazjalistów i uczniów wyższych klas szkół podstawowych. W ramach akcji wydawane są poradniki i broszurki propagujące zdrowy styl życia wśród uczniów i nauczycieli, a w szkolnych sklepikach pojawia się zdrowe jedzenie.

Pracownik Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zarazem doświadczony trener osobisty Dariusz Rycaj przestrzega, że osoby otyłe nie powinny wykonywać niektórych aktywności ruchowych - np. skakania, które może uszkodzić stawy. Zachęca je do gry we frisbee czy golf oraz do uprawiania nordic walking.

Wiele osób zamiast aktywności fizycznej wybiera preparaty odchudzające. Dr Jacek Postupolski z PZH przestrzega, że w wielu preparatach pochodzących z niepewnych źródeł (kupowanych za pośrednictwem Internetu czy u domokrążcy) stosowane są dawno wycofane z rynku substancje odchudzające oraz przeczyszczające, w tym fenoloftaleina, która może powodować raka jajnika.

PAP, kw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej