Cały Sejm popiera roczny urlop rodzicielski

Wszystkie kluby parlamentarne zaakceptują rządowy projekt wydłużenia urlopów rodzicielskich do roku. Opozycja ma zastrzeżenia, ale również zagłosuje "za".

2013-05-28, 11:51

Cały Sejm popiera roczny urlop rodzicielski
Sejm RP. Foto: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Posłuchaj

Krzysztof Kwiatkowski (PO) proponuje skontrolowanie przepisów za półtora roku
+
Dodaj do playlisty

W Sejmie trwa debata nad nowymi przepisami. W imieniu Platformy Obywatelskiej poseł Krzysztof Kwiatkowski mówił o konieczności stawienia czoło problemom demograficznym. Zgłosił też poprawkę, umożliwiającą skontrolowanie obowiązywania nowych przepisów, półtora roku po ich wejściu w życie.
Prawo i Sprawiedliwość również zagłosuje "za", choć z zastrzeżeniami. Poseł Stanisław Szwed uważa, że rząd zlekceważył propozycje PiS, a to co proponuje, to kropla w morzu potrzeb. Jego zdaniem, wydłużenie urlopów to tylko mały krok, a rząd powinien przygotować program na całe pokolenia, a nie tylko na jedną kadencję.
Również pozostałe kluby poparły rządowy projekt, choć proponowały poprawki. Solidarna Polska zgłosiła na przykład wniosek o okres ochronny w pracy dla kobiet przed pójściem na urlop macierzyński i wychowawczy oraz po nim.

Ustawa ma wejść w życie 17 czerwca, stąd tak ekspresowe tempo prac nad nią. Rozpatrywane będą wspólnie propozycje zgłoszone przez rząd, a także kluby PiS, SLD i SP.

Zmiany w urlopach

Obecnie płatny urlop macierzyński trwa 24 tygodnie. Po wejściu w życie rządowej propozycji byłyby to w sumie 52 tygodnie płatnego urlopu, na które składałoby się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (obecnie są to cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka.

Obecnie zasiłek macierzyński wynosi 100 procent wynagrodzenia. Po nowelizacji będzie to 100 procent przez pierwsze 26 tygodni i 60 procent przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli matka dziecka od razu zadeklaruje, że skorzysta z rocznego urlopu, otrzyma 80 procent wynagrodzenia. Gdy w trakcie zdecyduje o powrocie do pracy otrzyma wyrównanie dotychczas pobieranego 80 procent zasiłku do wysokości 100 procent.

 

IAR/PAP/agkm

REKLAMA

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej