Upał i gwałtowne burze! Synoptycy biją na alarm
Pierwszy weekend lata ma być upalny i burzowy. Gdy słupek rtęci zbliża się do 30 stopni Celsjusza - zwiększa się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu.
2013-06-22, 12:56
Posłuchaj
Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar powiedział IAR, że upały są groźne szczególnie dla osób starszych i chorych przewlekle. Mogą powodować zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty i omdlenia. Osobę, która zasłabła należy przenieść do chłodnego pomieszczenia, przyłożyć zimne okłady i wezwać lekarza.
Gdy żar leje się z nieba, szczególną troską należy otoczyć dzieci. Jan Bondar radzi, aby unikać przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, między 10.00 a 16.00. W czasie upałów konieczne jest nakrycie głowy oraz noszenie przewiewnych, jasnych ubrań z naturalnych, a nie sztucznych materiałów. Trzeba też pić dużo wody, najlepiej małymi łyczkami, aby nie dopuścić od odwodnienia organizmu.
Długotrwale opalanie bez zabezpieczenia może być przyczyną poparzeń słonecznych, a nawet zachorowań na nowotwory skóry - alarmują lekarze. Chirurg onkolog Jacek Szabliński przypomina, że intensywnego opalania powinny się szczególnie wystrzegać osoby z jasną karnacją skóry i licznymi znamionami barwnikowymi. Takie osoby bardziej niż inne są narażone na czerniaka skóry.
- To nowotwór złośliwy, który bardzo szybko daje liczne przerzuty. Warto zatem te znamiona co jakiś czas sprawdzać - mówi Jacek Szabliński. Zaniepokoić nas powinny nierówne obrysy znamion i nierówny rozkład barwnika wokół nich. Podczas kąpieli słonecznych powinniśmy zatem pamiętać o umiarze i odpowiednich kremach z filtrem.
REKLAMA
IAR/aj
REKLAMA