Koniec telewizji analogowej w Polsce. Nadajniki wyłączone

Ostatni nadajnik analogowy został wyłączony rano w Giżycku. Eksperci podkreślają, że telewizja cyfrowa daje o wiele więcej możliwości.

2013-07-23, 07:00

Koniec telewizji analogowej w Polsce. Nadajniki wyłączone
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Jarosław Kowalski, dyrektor TVP Olsztyn, o możliwościach telewizji cyfrowej (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Koniec ery telewizji analogowej w Polsce. Symbolicznego wyłączenia nadawania analogowego w Porcie Ekomarina Giżycko dokonał minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Naziemna telewizja cyfrowa pozwala na odbiór kilkunastu programów. Ma być ich coraz więcej. Dostępna jest w ramach abonamentu, bez dodatkowych opłat. Programy są w lepszej jakości, z możliwością uruchomienia napisów dla niesłyszących albo oryginalnej ścieżki językowej zamiast lektora.

Możliwy też będzie rozwój telewizji hybrydowej (łączącej funkcje telewizora i komputera z Internetem - powiadamianie ratunkowe, e-handel, e-usługi itd.). Do odbioru cyfrowego sygnału potrzebny jest dekoder, bądź telewizor z systemem MPEG-4.
Naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest na węższym paśmie niż telewizja analogowa. Uwolnione pasmo 800 MHz, zostanie sprzedane w trybie aukcji, z przeznaczeniem na telefonię komórkową i Internet.

Programy cyfrowe telewizji naziemnej udostępniane są w trzech pakietach programowych, tzw. multipleksach (MUX1, MUX2, MUX3). Programy TVP są dostępne na MUX1 (3 programy) i na MUX3 (siedem programów). Docelowo przeznaczony jest dla niej MUX3, ale do 23 lipca nie obejmował zasięgiem całej Polski, stąd konieczność dublowania sygnału. Najpóźniej wiosną przyszłego roku MUX1 zostanie zwolniony i przeznaczony dla nowych nadawców. Sygnał telewizji cyfrowej był dotąd odbierany na 90 procentach powierzchni Polski.

IAR/agkm

REKLAMA

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

/

Od lewej: burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, członek zarządu TVP Marian Zalewski, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, prezes TVP Juliusz Braun i prezes UKE Magdalena Gaj podczas konferencji prasowej podsumowującej ostatni etap procesu cyfryzacji telewizji naziemnej. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej