Polacy wydobędą z Bałtyku wrak amerykańskiego bombowca

W październiku ma dojść do wydobycia z dna Bałtyku amerykańskiego bombowca Douglas A-20. To 13. zachowany na świecie egzemplarz tego samolotu, a trzeci w Europie. Na wrak natrafił na początku lipca podczas prac pomiarowych Instytut Morski w Gdańsku.

2013-09-03, 20:19

Polacy wydobędą z Bałtyku wrak amerykańskiego bombowca
Zdjęcie amerykańskiego bombowca Douglas A 20. Foto: Wikipedia/USAAF
Jak powiedział we wtorek kierownik Zakładu Oceanografii Operacyjnej Instytutu Morskiego w Gdańsku Benedykt Hac, przed wyciągnięciem znaleziska z wody nastąpi jego szczegółowe rozpoznanie i dokładne ustalenie, w jakim jest w stanie.

- Ze wstępnych oględzin i zdjęć wykonanych przez robota wodnego wynika, że wrak samolotu jest dobrze zachowany: brakuje mu wprawdzie części ogonowej, ale ma tylne stanowisko strzelca, obydwa skrzydła, dwa silniki i śmigła - wyjaśnił Hac.
Badanie znaleziska przeprowadzone przez pracowników Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku ma się rozpocząć w pierwszej połowie października i potrwać ok. tygodnia. Potem odbędzie się, szacowana na kilka godzin, operacja wydobycia bombowca z dna morza. Dojdzie do tego za pomocą dźwigu na statku należącym do Instytutu Morskiego. Następnie, obiekt zostanie przetransportowany drogą lądową do Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
Wrak amerykańskiego bombowca leży na głębokości 15 metrów, ok. czterech kilometrów od brzegu. Z obawy przed rozgrabieniem wraku przez nurków Instytut Morski nie ujawnia dokładnej lokalizacji znaleziska.

- Nie chcemy znajdować potem części z tego samolotu na portalu aukcyjnym - podkreślił Hac.
Lekki bombowiec Douglas A-20 jest unikalnym zabytkiem w skali światowej. Łącznie zbudowano 7478 sztuk tych samolotów, ale na świecie zachowało się ich jedynie 12: dwa w Europie (Londyn i Moskwa), a także w Brazylii, Nowej Zelandii i USA.
Lekki bombowiec Douglas A-20, produkcji Douglas Aircraft Company, był w początkowej fazie II wojny światowej podstawowym bombowcem armii USA, zamawianym także przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii oraz Francji. W 1942 r. został zastąpiony przez nowsze konstrukcje. Od 1942 r. był wykorzystywany także przez lotnictwo sowieckie. Rosjanie otrzymali od Amerykanów ponad 2,7 tys. sztuk tego samolotu.
- Można śmiało założyć, że odnaleziony przez nas egzemplarz był samolotem kierowanym przez rosyjskich pilotów. Bombowiec A-20 nie miał bowiem dużego zasięgu i nie mógł nim nikt nad Bałtyk przylecieć z Anglii - podkreślił Hac.
Przedsięwzięcie wydobycia wraku bombowca z dna Bałtyku będzie finansowane głównie z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

psl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej