Aung San Suu Kyi pierwszy raz w Polsce. Historyczna wizyta
Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi w środę rozpocznie wizytę w Polsce. W Warszawie spotka się z prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu; wygłosi też wykład na UW.
2013-09-10, 16:05
Aung San Suu Kyi została zaproszona przez Lecha Wałęsę i marszałek Sejmu Ewę Kopacz.
- Polska jako kraj, który pomyślnie przeszedł okres transformacji gospodarczej i ustrojowej, chce dzielić się doświadczeniami z Birmą i wspierać jej demokratyzację. Szczególnie cieszę się, że będę mogła o tym rozmawiać z symbolem walki o wolność i demokrację, jakim jest dla świata Aung San Suu Kyi - powiedziała marszałek Sejmu.
Pierwszy dzień wizyty
W środę po południu Aung San Suu Kyi będzie rozmawiać w Sejmie z Ewą Kopacz, na godz. 15 zaplanowane są oświadczenia Kopacz i Suu Kyi. Ok. 16.00 spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. O godz. 19.00 marszałek Sejmu podejmie ją kolacją; ma na niej być także premier Donald Tusk.
Drugi dzień wizyty
W czwartek, o godz. 11 noblistka ma rozmawiać z prezydentem Bronisławem Komorowskim.Na godz. 13.00 zaplanowano lunch z Lechem Wałęsą w Pałacu Myślewickim w warszawskich Łazienkach. Birmańska opozycjonistka będzie też rozmawiać z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych. O 16.00 Suu Kyi wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim pt. "Polityka a edukacja".
REKLAMA
Przyjazd Aung San Suu Kyi do Polski jest drugą wizytą noblistki w Europie od zakończenia jej aresztu domowego w listopadzie 2010 roku. W ciągu siedmiu dni liderka birmańskiej opozycji odwiedzi Warszawę, Budapeszt oraz Pragę.
Symbol pokojowego oporu wobec dyktatury
Aung San Suu Kyi urodziła się w 1945 r. w Rangunie jako córka bohatera narodowego generała Aung Sana, zamordowanego w 1947 r. W latach 1962-2011 Birmą rządzili wojskowi. W 1988 roku Suu Kyi stała się ikoną ruchu oporu wobec ich dyktatury. Pokojową Nagrodę Nobla dostała w 1991 roku. Siedziała wtedy w areszcie domowym, zarządzonym przez birmańską juntę wojskową. Nagrodę odebrali członkowie jej rodziny. Do chwili zwolnienia w 2010 roku działaczka spędziła w areszcie łącznie 15 lat.
Pokojowa transformacja Birmy
W 2011 roku rządzący Birmą wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej. Prezydent Thein Sein rozpoczął dialog z opozycją, pojednał się z mniejszościami etnicznymi i przywrócił prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych. Od tego czasu reżim uwolnił w kilku falach setki opozycjonistów, mnichów buddyjskich, dziennikarzy i adwokatów.
Suu Kyi zasiada w parlamencie Birmy, do którego została wybrana w 2012 r. w wyborach uzupełniających. Zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta w wyborach w 2015 roku, które mają szansę być pierwszymi wolnymi w kraju od ponad 50 lat.
REKLAMA
PAP/IAR
REKLAMA