Szwedzka policja ma problem z rasizmem?

2013-09-25, 20:04

Szwedzka policja ma problem z rasizmem?
Szwedzka policja - zdjęcie ilustracyjne. Foto: Riggwelter/Wikipedia/CC

Czy szwedzka policja ma uprzedzenia rasowe? U naszych sąsiadów zza Bałytku nie cichnie dyskusja wywołana ujawnieniem przez media nielegalnych policyjnych rejestrów zawierających dane szwedzkich Romów.

Posłuchaj

Szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice Ask wypowiedziała się o działaniach policji. Tłumaczenie: Przeprosiny to za mało. Na dłuższą metę to nie wystarczy. Chodzi przecież o poważne nadszarpnięcie zaufania do państwa, w szczególności do policji. To hańba i skandal, że w naszym kraju są policjanci-rasiści.
+
Dodaj do playlisty

Gazeta "Dagens Nyheter" ujawniła w poniedziałek i wtorek, że policja w Skanii na południu kraju sporządziła dwie kartoteki z danymi kilku tysięcy osób pochodzenia romskiego. Większość z nich to osoby niekarane, a ponad tysiąc - dzieci, w tym nawet dwuletnie. W Szwecji zabronione jest tworzenie baz danych opartych na pochodzeniu etnicznym.
Szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice Ask uważa, że działania policji w Skanii są godne potępienia. W rozmowie ze szwedzką telewizją publiczną przeprosiła wszystkich obywateli romskiego pochodzenia. Zapewniła jednocześnie, że sprawa będzie dogłębnie zbadana. Zostanie ustalone, kto jest odpowiedzialny za sporządzenie nielegalnych kartotek i jakie błędy popełniono, że mogło do tego dojść.
- Przeprosiny to za mało - ocenił tymczasem obecny w studiu szwedzkiej telewizji Hans Caldaras, pisarz, kompozytor i publicysta romskiego pochodzenia. Podkreślił, że chodzi przecież o poważne nadszarpnięcie zaufania do państwa, w szczególności do policji.

- To hańba i skandal, że w naszym kraju są policjanci-rasiści. Bo przecież mamy tu do czynienia z ewidentnym rasizmem - powiedział Hans Caldaras.
Szwedzka policja ma prawo zbierać szczegółowe dane o obywatelach, ale tylko w wypadku, gdy zachodzi podejrzenie popełnienie przestępstwa. Takie informacje mogą być poza tym przechowywane tylko przez określony czas.
Szwecja została niedawno ostro skrytykowana przez ONZ-owski Komitet do spraw Likwidacji Dyskryminacji Rasowej. Komitet uważa, że kraj ten nie dość energicznie walczy ze stygmatyzacją i dyskryminacją Romów. Podkreślono, że tego rodzaju ocena pojawia się już po raz trzeci, a władze w Sztokholmie do tej pory nie podjęły w tej sprawie żadnych działań.

'' ps

Polecane

Wróć do strony głównej