Raport ONZ: człowiek przyczyną zmian klimatycznych
ONZ publikuje raport w sprawie zmian klimatycznych na Ziemi. I podkreśla, że nagrzewa się powierzchnia Ziemi - powietrze i oceany. Główną przyczyną jest człowiek - twierdzą w oficjalnym raporcie eksperci.
2013-09-27, 11:45
Posłuchaj
Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu przyznaje, że w ciągu ostatnich 15 lat temperatury nie wzrosły, jednak ten czas jest za krótki, by mówić o zahamowaniu procesu globalnego ocieplenia.
Winny jest człowiek
Autorzy raportu twierdzą, że są na 95% pewni, iż to człowiek jest przyczyną tych zmian, i że trzeba znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
REKLAMA
- To już pewne - podkreślał rzecznik Zespołu Jonathan Lynn na spotkaniu z dziennikarzami w Sztokholmie. Prawdopodobieństwo, że za większość ocieplenia, jakie zachodzi od połowy XX w., odpowiada człowiek, wynosi 95 proc. - powiedział Lynn. W raporcie z 2007 r. prawdopodobieństwo to oceniano na 90 proc. (jako "bardzo prawdopodobne"), zaś w roku 2001 - na zaledwie 66 proc.
Progrozy są pesymistyczne
Do końca wieku poziom wód ma wzrosnąć od 26 do 82 cm - a nie od 18 do 59 cm, jak mówiono wcześniej. Eksperci wykorzystali w swoich prognozach cztery scenariusze przyszłych zmian, zależne od tego, na ile uda się zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych.
Zależnie od scenariusza, do końca XXI w. średnie temperatury na świecie wzrosną od 0,3 do 4,8 st. C - przewidują autorzy raportu. Dwa najbardziej optymistyczne scenariusze, zakładające największe ograniczenie emisji dwutlenku węgla, pozwolą uniknąć wzrostu temperatur przekraczającego średnią z czasów przedindustrialnych o 2 st. C lub więcej.
Według ONZ za związkiem działalności ludzi z ociepleniem przemawia coraz więcej dowodów naukowych oraz wyniki coraz dokładniejszych obserwacji. - Z naszych ocen wynika, że atmosfera i ocean wyraźnie się ogrzały, ubyło śniegu i lodu, wzrósł średni poziom oceanu światowego, podobnie jak stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze - powiedział jeden z przewodniczących grupy roboczej, która opracowała raport, Qin Dahe.
REKLAMA
Pełna treść raportu nie ukaże się przed poniedziałkiem - informuje AP. W piątek ogłoszono jedynie streszczenie, zawierające kluczowe tezy przydatne dla polityków.
IAR/MP
REKLAMA