Szef KRRiT: radio cyfrowe ma wielką przyszłość
Zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka radio cyfrowe nie zniknie wchłonięte przez internet.
2013-10-09, 17:00
Posłuchaj
Jan Dworak na sejmowej Komisji Cyfryzacji zdecydowanie bronił decyzji o cyfryzacji sygnału Polskiego Radia, którego programy od 1 października w doskonałej jakości mogą być już odbierane w Warszawie i na terenie aglomeracji śląskiej.
W przekonaniu szefa KRRiT słuchacze na cyfryzacji mogą tylko zyskać. - Będzie więcej programów i dodatkowych treści, powstanie radio obywatelskie. Będzie też taniej, zwłaszcza gdy abonament zostanie zastąpiony przez opłatę audiowizualną, czego należy się spodziewać w niedługim czasie - powiedział. - Za internet trzeba płacić, o czym najlepiej wiedzą właściciele smartfonów, a za sygnał cyfrowy nie - dodał Dworak.
Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>
Prezes Polskiego Radia, zarazem członek zarządu Europejskiej Unii Nadawców, Andrzej Siezieniewski, nie zgodził się ze stwierdzeniem przedstawiciela nadawców komercyjnych, że w Europie nie ma popytu na odbiorniki cyfrowe. Powołał się na dane z rynku niemieckiego, gdzie w pierwszym roku cyfryzacji kupiono 600 tys. takich aparatów, a w drugim roku już 2,1 mln. - To nie jest fanaberia ani eksperyment, ale przemyślany i potrzebny proces - zapewnił prezes Polskiego Radia.
To nie przekonało przedstawicieli opozycji. Posłanka PiS, była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Elżbieta Kruk, chciała debaty plenarnej w tej sprawie, a także zaangażowania Najwyższej Izby Kontroli. Wyjaśniła, że chodzi o sprawdzenie "celowości" przedsięwzięcia. Na sali nie było quorum, więc niczego nie można było przegłosować i posłowie ponownie spotkają się w sprawie cyfryzacji radia za miesiąc.
Do procesu cyfryzacji przystąpiło radio publiczne. Stacje komercyjne twierdzą, że zasadniczo nie są przeciwne, ale wątpią w odpowiednio wysoki popyt, który uczyni inwestycję opłacalną. W najbliższych latach nadawanie analogowe wyłączy Norwegia, Wielka Brytania i Dania. Polska jest na początku procesu. W 2015 roku sygnał cyfrowy Polskiego Radia będzie odbierany na ponad połowie terytorium kraju.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>
IAR, kk
REKLAMA