Zapal znicz pamięci Polakom, ofiarom niemieckich zbrodni

Pamięć i edukacja - to idea akcji "Zapal znicz pamięci". Organizują ją: Instytut Pamięci Narodowej i 5. rozgłośni regionalnych Polskiego Radia: z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic i Łodzi.

2013-10-15, 18:02

Zapal znicz pamięci Polakom, ofiarom niemieckich zbrodni
. Foto: sxc.hu/cc

Posłuchaj

Zapal znicz pamięci. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Organizatorzy zachęcają, by 20. października zapalić znicze w miejscach kaźni Polaków. Chodzi o upamiętnienie osób, które zostały zamordowane na terenach wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy.

Pomysłodawczyni przedsięwzięcia Anna Gruszecka wyjaśnia, że jego ideą jest przywrócenie pamięci o tragedii dziesiątek tysięcy zamordowanych naszych rodaków na Kresach Zachodnich. Jak tłumaczy, II wojnę znamy głównie z sytuacji w Generalnym Gubernatorstwie, tymczasem w anektowanej Wielkopolsce, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej czy na Śląsku, sytuacja Polaków w pierwszych miesiącach wojny była tragiczna.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Łukasz Kamiński podkreśla, że ta akcja ma uświadomić skalę zbrodni z jesieni 1939 roku przez upamiętnienie konkretnych osób. W masowych morderstwach ginęła inteligencja, lokalni politycy, ziemianie, osoby duchowne i dlatego, podkreśla prezes IPN, przy okazji zapalenia znicza można próbować uświadomić sobie jak wiele straciła Polska.

Doktor Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału IPN tłumaczy, że, oprócz wymiaru symbolicznego, akcja ma również edukować. - Kiedy będziemy stawiać znicz przy tablicy lub pomniku warto przeczytać, kto zginął w tym miejscu, by później dowiedzieć się kim były ofiary i co zrobiły dla Polski - tłumaczy historyk.

REKLAMA

Organizatorzy akcji zachęcają do zapalenia zniczy w najbliższą niedzielę o 12.00. Wykaz miejsc gdzie doszło do masowych egzekucji można znaleźć na stronie internetowej Radia Merkury lub na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobacz serwis specjalny - II wojna światowa>>>

mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej