Odkryto kolejną mogiłę Polaków zabitych przez NKWD

We Włodzimierzu Wołyńskim polscy eksperci znaleźli czwartą mogiłę ze szczątkami Polaków zamordowanych przez NKWD - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.

2013-10-18, 19:04

Odkryto kolejną mogiłę Polaków zabitych przez NKWD
Ofiary mordów więziennych NKWD we Lwowie w czerwcu 1941 roku. Foto: Wikipedia/Jerzy Węgierski "Lwów pod okupacją sowiecką" ( "Lviv under Soviet occupation") Warszawa 1991, ISBN 83-85195-15-7

Posłuchaj

Maciej Dancewicz z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po wkroczeniu do Polski w 1939 roku NKWD we Włodzimierzu Wołyńskim urządziło więzienie, w którym mordowani byli Polacy. Ofiary sowieckich zbrodniarzy były wrzucane do bezimiennych mogił.

Maciej Dancewicz z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że w nowo odkrytym dole śmierci mogą znajdować się szczątki około 300 osób. Jak tłumaczy Dancewicz, z całą pewnością są to ofiary NKWD, ponieważ świadczy o tym sposób w jaki zostały zabite. Przy ofiarach znaleziono guziki od polskich mundurów wojskowych i policyjnych, orzełka z czapki policyjnej i niepełny, policyjny numer identyfikacyjny.

KATYŃ: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Maciej Dancewicz przypomina, że Włodzimierz Wołyński jest miejscem, w którym doszło do ogromnej zbrodni na ludności polskiej. Pierwsza fala sowieckich mordów na Polakach miała miejsce w więzieniu, później kiedy na Wołyń mieli wkroczyć Niemcy w 1941 roku, funkcjonariusze NKWD mordowali Polaków podczas likwidacji więzienia. Do tego dochodzą jeszcze Żydzi zamordowani przez Niemców, którzy wkroczyli do tego miasta. W sumie we wspólnej mogile na miejscowym cmentarzu może spocząć około 1500 osób.

REKLAMA

W ostatnim tygodniu października ekshumowane szczątki zostaną przeniesione na cmentarz we Włodzimierzu Wołyńskim i będą pochowane we wspólnej mogile.

Mimo tak dużej liczby zamordowanych, do tej pory nie udało się ustalić tożsamości ofiar.

IAR/agkm

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej