Druga Konferencja Smoleńska. "To nie jest debata pod jedną tezę"

2013-10-21, 11:23

Druga Konferencja Smoleńska. "To nie jest debata pod jedną tezę"
Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej w Sejmie. Foto: PAP/Tomasz Gzell

W atmosferze tajemniczości przebiega Druga Konferencja Smoleńska z udziałem ekspertów z zespołu Antoniego Macierewicza. Można ją oglądać tylko w Internecie, a lokalizacja nie została podana.

Posłuchaj

Profesor Piotr Witakowski z Akademii Górniczo-Hutniczej: wciąż nie ma planu miejsca katastrofy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Specjaliści, wśród których są eksperci zespołu Antoniego Macierewicza, będą przez dwa dni rozmawiać o mechanizmach zniszczenia, a także o okolicznościach towarzyszących katastrofie prezydenckiego samolotu.
Nie wiadomo gdzie odbywa się konferencja. - Dokładne miejsce Konferencji zostanie podane w Komunikacie Konferencyjnym nr 2 - napisali organizatorzy w Komunikacie Konferencyjnym nr 1. Konferencji nie będzie przewodniczył profesor Jacek Rońda z krakowskiej AGH.

W kwietniu po emisji w TVP1 filmów o katastrofie smoleńskiej powiedział on, że jego zdaniem piloci prezydenckiego samolotu nie zeszli poniżej wysokości 100 m. Dodał, że swoją wiedzę opiera na dokumencie z Rosji.
W wywiadzie udzielonym w ubiegłym tygodniu TV Trwam Rońda przyznał, że w programie TVP1 nie mówił prawdy. Pytany, na jakiej podstawie twierdzi, że piloci nie zeszli poniżej 100 m, Rońda odpowiedział: - Oni niestety zeszli poniżej 100 metrów. Ja w wywiadzie (w TVP1) trochę zagrałem. To był blef, na tym dokumencie nic nie było.
Po wypowiedzi w TV Trwam prof. Rońda poinformował, że zrezygnował z funkcji przewodniczącego Komitetu Naukowego Konferencji Smoleńskiej 2013. - Przyznaję się do błędu i gotów jestem ponieść tego konsekwencje - oświadczył.

Rektor AGH skierował sprawę prof. Rońdy do uczelnianej komisji etyki.

W materiałach na stronie internetowej konferencji prof. Rońda jest wciąż "przewodniczącym".

Zobacz serwis - Smoleńsk 2010>>>
Podczas inauguracji konferencji profesor Piotr Witakowski z Akademii Górniczo - Hutniczej podkreślił niezależność tej debaty naukowców. - Konferencja nie jest konferencją jednej hipotezy. Poszczególne referaty pewne hipotezy uwiarygodniają, a inne już w tej chwili możemy powiedzieć, że wykluczają - powiedział profesor. Podkreślił też, że udział w konferencji nie był ograniczany żadnym względami w tym politycznymi. - Druga Konferencja Smoleńska nie korzysta ze wsparcia jakichkolwiek instytucji naukowych lub administracyjnych. Jest całkowicie niezależna - powiedział Piotr Witakowski.
Dodał, że jest wiele spraw, które po katastrofie smoleńskiej trzeba wyjaśnić. Między innymi mówił o nieznajomości rozłożenia szczątków samolotu. - W każdej innej dziedzinie jest mnóstwo rzeczy do zrobienia - ocenił profesor.
Podczas konferencji mają pojawić się nowe wątki, w tym medyczny. Będą lekarze, także sądowi, którzy mają mówić m.in. o skutkach nieprzeprowadzenia w Polsce zwłok ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.
Wśród panelistów są eksperci zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza, są też specjaliści z zakresu: prawa, socjologii, chemii, geotechniki, fizyki, matematyki, informatyki, mechaniki i konstrukcji.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, bk

Polecane

Wróć do strony głównej