Jedyne takie świadectwo zagłady Żydów
To zbiór nieocenionej wartości edukacyjnej - tak o zbiorze relacji ocalonych i świadków Holokaustu mówi dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Andrzej Cudak. Do obejrzenia i wysłuchania jest ponad 50 tysięcy wspomnień.
2013-10-21, 17:01
Posłuchaj
To największy na świecie zbiór wspomnień Żydów ocalałych z zagłady. Relacje nagrano w 57 krajach, w 34 językach. W archiwum jest około 1500 relacji w języku polskim.
- Zrozumienie tego, co się działo podczas zagłady bez wysłuchania relacji świadków jest prawie niemożliwe. Dlatego ten zbiór będzie pozwalał edukować o tym jakie to były tragiczne czasy i jakim heroizmem trzeba było się wykazać, żeby je przetrwać - uważa Andrzej Cudak. .
Joanna Sobolewska-Pyz prezes Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu" w Polsce, która również złożyła swoje relacje w archiwum podkreśla, że największą wartością tego zbioru jest szczere i pełne emocji świadectwo o zagładzie. - To co mówią ludzie to jest więcej niż tylko znajomość faktów. Nie ma nic, co człowieka nauczy bardziej niż historia drugiego człowieka - powiedziała.
Archiwum zostało udostępnione Muzeum przez Fundację Shoah.
Dyrektor wykonawczy fundacji Steven Smith tłumaczy, że zbiór relacji jest nie tylko niepodważalnym świadectwem zagłady, ale również ma ważne przesłanie dla przyszłych pokoleń. - Te relacje dają nam szanse myślenia o przyszłości, ponieważ każda z tych osób przeżyła więc musiała odbudować swoje życie i znowu stać się częścią społeczeństwa. To co się słyszy w ich wspomnieniach to jest siła i to, że potrafili przeżyć, potrafili działać dalej i oddawać część siebie społeczeństwu. To jest bardzo ważne przesłanie dla przyszłych pokoleń - mówi.
REKLAMA
IAR/asop
REKLAMA