Ukraina w UE? Tak, pod warunkiem uwolnienia Tymoszenko

Przywódcy państw UE potwierdzili wolę podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

2013-10-25, 14:57

Ukraina w UE? Tak, pod warunkiem uwolnienia Tymoszenko
Julia Tymoszenko jako premier Ukrainy, zdjęcie archiwalne. Foto: tymoshenko.ua

Kraj ten musi jednak spełnić postawione warunki, w tym uwolnić z więzienia byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko.

UE ma nadzieję, że szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie będzie "ważnym i historycznym krokiem" - powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na konferencji prasowej po zakończeniu dwudniowego szczytu Unii w Brukseli.
Dodał, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą będzie "testem dla całego programu Partnerstwa Wschodniego". - Ukraińskie władze wiedzą, co mają zrobić - podkreślił. Według Van Rompuya Unia oczekuje od Kijowa - zdecydowanych działań i namacalnych postępów - w sprawach, od których uzależniono podpisanie umowy stowarzyszeniowej.
Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso ocenił, że Ukraina zrobiła znaczne postępy, jeśli chodzi o reformy dotyczące wzmocnienia rządów prawa. - Jeśli chodzi o problem wybiórczego stosowania prawa, to Ukraina musi jeszcze znaleźć odpowiednie rozwiązanie sprawy Julii Tymoszenko" - powiedział Barroso.
UE domaga się wypuszczenia z więzienia byłej ukraińskiej premier, skazanej za przekroczenie uprawnień przy zawieraniu umów gazowych z Rosją. Zdaniem Unii Tymoszenko jest za kratkami z powodów politycznych.

Tymoszenko pozostanie w więzieniu?

Tymczasem w wydanym w piątek stanowisku władze Ukrainy oświadczyły , że o ułaskawieniu Tymoszenko, skazanej na 7 lat więzienia, nie może być mowy. Zdaniem minister sprawiedliwości Oleny Łukasz, wobec byłej premier wszczęto postępowania karne i do czasu ich zakończenia musi pozostać za kratami. Chodzi o sprawę zabójstwa deputowanego i biznesmena Jewhena Szczerbania oraz nadużyć w firmie Zjednoczone Systemy Energetyczne, którą kierowała Julia Tymoszenko.

W czwartek komisja do spraw ułaskawień przy prezydencie Ukrainy nie zajęła się żadnym z kilkudziesięciu wniosków o ułaskawienie Tymoszenko, skierowanych do Wiktora Janukowycza. Wystosowali je m.in. deputowani Rady Najwyższej Ukrainy, przedstawiciele inteligencji, Kościołów oraz wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę:  Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox.

REKLAMA

- Są podejrzenia dotyczące dokonania takich przestępstw, które uniemożliwiają komisji zajmowanie się tą kwestią. Jest to decyzja ostateczna - powiedziała Olena Łukasz ukraińskiej agencji prasowej UNIAN.

O stowarzyszeniu Ukrainy z UE i konflikcie Ukraina - Rosja - tu czytaj więcej>>>

mc

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej