Silne wstrząsy w pobliżu Tokio: 5,5 stopnia w skali Richtera

Trzęsienie ziemi nawiedziło rano czasu miejscowego wschodnie rejony Japonii, w tym stolicę. Nie ma niebezpieczeństwa tsunami - poinformowala telewizja NHK..

2013-11-10, 07:00

Silne wstrząsy w pobliżu Tokio: 5,5 stopnia w skali Richtera
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: sxc.hu

Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej epicentrum wstrząsów znajdowało się w prefekturze Ibaraki, na północny wschód od Tokio, na głębokości ok. 70 km.
Wstrząsy trwały ok. 30 sekund i były wyraźnie odczuwalne przez mieszkańców Tokio. Miały siłę 5,5 st. w skali Richtera.
Na krótko wstrzymano kursowanie superszybkich pociągów Shinkansen, łączących Tokio z północnymi rejonami kraju, aby sprawdzić czy tory i infrastruktura kolejowa nie doznały uszkodzeń. Dwa stołeczne porty lotnicze nie przerwały funkcjonowania.
Wstrząsy nie wywołały żadnych zniszczeń, ani niepokojących zjawisk, w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima - poinformował operator elektrowni firma TEPCO. Elektrownia doznała poważnych uszkodzeń w marcu 2011 w rezultacie trzęsienia ziemi o sile 9 st. w skali Richtera i fal tsunami.
Niedzielne wstrząsy nastąpiły po 2 tygodniach od poprzedniego trzęsienia, które wywołało niewielkie fale tsunami na północnym wschodzie Japonii.
Japonia leży na styku trzech płyt tektonicznych i trzęsienia ziemi występują tam stosunkowo często.

PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej